BiznesINFO.pl > Handel > Branży odzieżowej grozi bankructwo. Zaskakujący powód
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 30.09.2023 12:25

Branży odzieżowej grozi bankructwo. Zaskakujący powód

sklep odzieżowy
Domena publiczna

Branża odzieżowa ma poważny problem. Zastój może doprowadzić do całkowitej utraty płynności finansowej. Przedstawiciele branży wskazują przyczyny takiej sytuacji.

Słaba sprzedaż swetrów i kurtek

Agencja Reutera przytacza wypowiedzi dyrektorki generalnej H&M, która zwraca uwagę, jak pogoda wpływa na decyzje zakupowe klientów. Według prognoz IV kwartał zacznie się ciepło, a to rodzi ryzyko, że sklepy oferujące odzież i sprzęt zimowy mogą być zapełnione zapasami.

Oznacza to, że kurki i cieplejsze ubrania sprzedają się dużo słabiej. Aby zachęcić do zakupów, już teraz należąca do sieci marka COS oferuje 20 proc. zniżki na wełniane swetry i długie puchowe kurtki. Z podobnym problemem mierzy się także Pepco.

Właśnie otwarto szósty Primark w Polsce. Klienci z niecierpliwością na to czekali

Winna pogoda?

O trudnej sytuacji firm odzieżowej wypowiedział się w serwisie dlahandlu.pl Paweł Pawlak, właściciel firmy Adika Collection. Wskazuje on. m.in. na pogodę. 

 „Nie prowadzimy w ogóle sprzedaży. Jest to związane z wysokimi temperaturami. Odzież na jesień zaczynamy sprzedawać już w połowie sierpnia, tymczasem w tym roku nie realizujemy sprzedaży' - powiedział Pawlak.

Jak mówi właściciel firmy Adica Collection, skutkiem słabej sprzedaży jest brak płynności finansowej oraz środków na zakup materiałów, czy pokrycie innych kosztów związanych z prowadzeniem firmy.

Zagrożone także inne branże

W rozmowie z portalem Paweł Pawlak przypomina, że branża jest bardzo dochodowa dla budżetu kraju. Wskazuje, że konieczna jest pomoc rządu w trybie pilnym, aby mogła dalej funkcjonować, tworzyć i płacić pensje swoim pracownikom.

Przypomina również, że branża odzieżowa jest mocno powiązana z innymi, m.in. producentami opakowań, materiałów itp. dlatego utrata płynności finansowej przez firmy odzieżowe może mocno wpłynąć na kondycję innych firm.

Tagi: odzież