BiznesINFO.pl

Obraz skuter56 z Pixabay

Bon turystyczny jeszcze w tym tygodniu. Zapłacisz nim już w weekend

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Bon turystyczny rusza 1 sierpnia. Od najbliższej soboty będziemy mogli aktywować świadczenie socjalne 500 plus na wakacje. Bony będą mogli aktywować rodzice dzieci, których dzieci nie ukończyły 18 roku życia. Uwaga! Do aktywowania bonu turystycznego nie wystarczy profil zaufany w ramach usługi E-PUAP. Nie będzie również możliwości aktywacji bonu osobiście w oddziale ZUS-u. Zrobić to możemy wyłącznie on-line.

Bon turystyczny, czyli 500 plus na urlop

Bon turystyczny należy aktywować na PUE ZUS. Jak to zrobić pisaliśmy szerzej w tym artykule . Warto o tym pamiętać i zawczasu zarejestrować się na Platformie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie istnieje możliwość pobrania kodu z oddziału ZUS-u. Kancelaria Premiera przypomina także, że cały czas trwa rejestracja podmiotów, które chcą obsługiwać gości w ramach bonu. Dotychczas przedsiębiorcy żywo wyrażali obawy, że usługi będzie mogło zaoferować niewielu, a bon powstały z myślą o ratowaniu polskiej branży turystycznej tak naprawdę wzbogaci kilka podmiotów. Zapisy przedsiębiorców już ruszyły. Póki co Polska Organizacja Turystyczna, która opublikuje listę "bonowych" hoteli nie zdradza ile zgłoszeń wpłynęło. Lista opublikowana zostanie 1 sierpnia.

Bon turystyczny przeznaczony jest na organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Ma on formę cyfrowego kodu, który po aktywowaniu w systemie PUE ZUS będzie przesyłany SMS-em oraz e-mailem. Za pomocą specjalnego kodu będzie można zarezerwować i opłacić pobyty w hotelach, na kempingach i koloniach. Bonem nie zapłacimy za to na stacji benzynowej za paliwo, które zatankowaliśmy odwożąc nasze pociechy na wczasy. Lista płatności realizowanych bonem dostępna jest w tym artykule.

Bon pomoże rodzinom 

Bon turystyczny ma wartość 500 złotych, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami aż 1000 złotych, jednak należy wypełnić dodatkowe dokumenty, by otrzymać "podwojony bon". Bon turystyczny przysługuje każdemu dziecku na które pobierane jest 500 plus lub zagraniczne świadczenie rodzinne. Do aktywacji uprawnieni będą rodzice, prawni opiekunowie, dyrektorzy domów dziecka, rodzice zastępczy. Jak wielokrotnie podkreślano - bon ma charakter portmonetki. Kwota na nim zebrana może być rozdysponowana na różne podmioty, aż do wyczerpania się puli pieniędzy.

Lista podmiotów, które będą obsługiwały bon turystyczny będzie dostępna od 1 sierpnia na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Należy mieć na uwadze, że przedsiębiorcy od zaledwie kilku dni mają możliwość rejestracji, dlatego lista w pierwszych dniach działania wakacyjnego 500 plus może być wyjątkowo krótka. Naszym zdaniem warto poczekać kilka tygodni, gdy kolejni przedsiębiorcy wprowadzą u siebie możliwość płatności bonem. Zyskamy wówczas dużo większy wybór. Warto także pamiętać, że bon zachowuje swoją ważność do marca 2022, zatem wszyscy, którzy nie chcą lub nie mogą posłać swoich dzieci na wypoczynek tego lata, mogą zostawić fundusze z bonuna ferie lub kolejne wakacje.

Bon turystyczny wykorzystywać można wyłącznie do realizacji imprez turystycznych lub rezerwacji usług hotelarskich na terenie Polski. Impreza turystyczna to najogólniej mówiąc "gotowy pakiet", taki jaki najczęściej kupujemy w biurze podróży - zawiera on zakwaterowanie, wyżywienie oraz transport. Przy okazji realizacji bonu turystycznego warto odwiedzić naszego ulubionego agenta turystycznego, który od lat organizuje nasze wakacje. Jak się okazuje, biura podróży posiadają bogatą i atrakcyjną ofertę wyjazdów na terenie naszego kraju, a duża część z nich zapowiada, że będą się wpisywać na listę uprawnionych do realizacji bonu.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]