biuro podróży
Pixabay/ivabalk
Autor Paulina Musianek - 23 Września 2019

600 tys. turystów ma poważny problem. Upadło potężne biuro podróży

Biuro podróży, najstarsze na świecie, ogłosiło upadłość. Setki tysięcy klientów na całym świecie przerywa swój urlop. Brytyjskie MZS próbuje sprowadzić rodaków do kraju.

Biuro podróży Thomas Cook zbankrutowało

Biuro podróży Thomas Cook ogłosiło w poniedziałek upadłość, po niepowodzeniu negocjacji z wierzycielami i chińskim udziałowcem Fosun. Jak oświadczył dyrektor wykonawczy (CEO) firmy Peter Fankhauser biuro zostało poddane przymusowej likwidacji.

– To jest bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek pakiety wakacyjne (package holidays) i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie – poinformował Fankhauser.

Poważne zmiany w kodeksie pracy. Będą dotyczyć wszystkich pracującychPoważne zmiany w kodeksie pracy. Będą dotyczyć wszystkich pracującychCzytaj dalej

Wielka Brytania będzie sprowadzać rodaków do kraju

Bankructwo firmy sprawiło, że około 600 tys. turystów, w tym 150 tys. Brytyjczyków, pozostało bez opieki biura podróży, będąc zagranicą na wykupionych w Thomas Cook wycieczkach. Podczas rozmowy z BBC sekretarz spraw zagranicznych Dominic Raab poinformował, że brytyjski rząd i Urząd Lotnictwa Cywilnego wynajęły dziesiątki samolotów czarterowych, aby bezpłatnie przetransportować klientów firmy Thomas Cook z powrotem do kraju. Operacja nadzwyczajna o kryptonimie „Operacja Matterhorn” powinna potrwać do 6 października 2019 r.

- To ogromne zadanie i największa repatriacja w czasie pokoju w historii Wielkiej Brytanii. Turyści podróżujący z biurem Thomas Cook muszą się więc liczyć z problemami oraz opóźnieniami - powiedział polityk.

Thomas Cook Group - 178-letnia firma i najstarsze działające biuro podróży - od lat boryka się z problemami finansowymi. Przyczynu upadku firmy upatruje się w pojawieniu się wielu konkurentów w postaci internetowych portali z rezerwacjami wakacyjnymi, a także w Brexicie, przez który wiele osób przesunęło swoje wakacyjne plany na późniejszy czas. W pierwszej połowie 2019 roku Thomas Cook odnotował stratę netto w wysokości 1,5 miliarda funtów przy obrotach w wysokości 10 miliardów funtów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Wrocławski ginekolog miał zgwałcić 19-latkę podczas badania lekarskiego. Miał podać jej alkohol

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News