BiznesINFO.pl
EN 01382148 0031

EAST NEWS

Rząd zapowiada: będą dopłaty do węgla dla najuboższych, jeżeli nie uda się obniżyć ceny.

10 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Wiceminister Rozwoju i Technologii Olga Semeniuk zapowiedziała w piątek, że rząd szykuje się do przygotowania pomocy finansowej przy zakupie węgla dla najuboższych. Ma to się stać, jeżeli nie uda się obniżyć rynkowej ceny węgla, która przekracza obecnie 3 tys. zł za tonę.

Docelowym planem rządu jest doprowadzenie do sytuacji na rynku, w której sprzedawcy będą oferować kupującym węgiel w cenie 800 - 1000 zł za tonę. Taką wizją podzielił się już z opinią publiczną wicerzecznik PiS Fogiel i wiceminister finansów Patkowski. Jeżeli jednak pomysł rządu nie zadziała, to zostać przygotowane zapomogi dla najuboższych.

Semeniuk zauważa problemy logistyczne z obniżeniem ceny węgla

Olga Semeniuk, zauważyła dzisiaj, że stworzenie odpowiedniej infrastruktury, która umożliwiłaby spółkom Skarbu Państwa na bezpośrednią sprzedaż węgla na terenie całego kraju po cenie wydobycia, to przedsięwzięcie bardzo skomplikowane logistycznie. Pomysł na zwiększenie na rynku wolumenu węgla w cenie 800-1000 zł może być więc trudno osiągalny.

Z zapowiadanych przez minister klimatu i środowiska Anne Moskwę pomysłów wynika także, że rząd myśli nad kompensatami finansowymi dla sprzedawców, którzy zgodzą się sprzedawać węgiel nie w cenie 3 tys. zł, a w "akceptowalnych cenach". Taka cena to właśnie cena zbliżona do tej oferowanej za tonę węgla przez sklep internetowy PGG, czyli 800-1000 zł za tonę.

Rząd będzie dokładał Polakom do zakupów węgla?

Minister Moskwa przypominała także we wtorek, że wielu Polaków ma możliwość skorzystania z dodatku osłonowego na zakup materiałów do ogrzewania w maksymalnej kwocie 1,4 tys. zł.

Rząd nie przedstawił jednak jeszcze progów majątkowych i jakie osoby zostaną uprawnione do skorzystania z dofinansowania na węgiel.

Ostateczne decyzje dotyczące planowych działań związanych z obniżką cen węgla mają zostać podjęte na zebraniu Rady Ministrów we wtorek.

Tagi:

węgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >