BiznesINFO.pl
Bankomat i limity wypłat? To możliwe, ale zależy od banku.

pixabay, jarmolu

Przy bankomacie może Cię czekać spora niespodzianka. I niestety nie należy do najprzyjemniejszych

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Limity wypłaty z bankomatów zależą od wielu czynników, dlatego warto wiedzieć z jakimi możemy mieć do czynienia. Dużo rzeczy jest zależne od banku, dlatego sprawdźmy, gdzie wypłacimy najwięcej. PKO BP, Santander, Pekao, a może w bankomacie innego banku?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są limity wypłat z bankomatów

  • Gdzie są największe limity

  • Gdzie są najmniejsze limity

Bankomat a limity wypłat

Pandemia koronawirusa przyniosła nieoczekiwaną zmianę trendów finansowych w polskim społeczeństwie - według prezentowanych kilka miesięcy temu danych, coraz chętniej korzystamy z płatności bezgotówkowych. Wielu Polaków preferuje płatności kartą czy korzystanie z wygodnego kodu BLIK.

Jednocześnie informowano o tym, że ilość bankomatów wciąż maleje i to właśnie pandemia się do tego przyczyniła. Wielkie bum na wypłaty z bankomatów miały miejsce na początku pandemii, bowiem Polacy myśleli, że po prostu zabraknie gotówki w bankach.

Nic bardziej mylnego, czas pokazał, że jest jej dość dużo i wystarczy dla każdego. Jednocześnie okazuje się, że bankomaty rządzą się pewnymi odgórnie ustalonymi prawami, a z tych wynika, że zobligowane są limitami. Czego one dokładnie dotyczą i jak to wygląda w praktyce?

Chodzi o limity wypłat z bankomatów, które są inne w zależności od tego, do którego z banków należy dane urządzenie. Rzeczpospolita informuje, że to klient może wybrać dzienny limit wypłaty z bankomatu, jednak nie może go przekroczyć.

- Istnieją także techniczne ograniczenia w bankomatach. Urządzenia wypłacają zawsze 30 banknotów - zatem maksymalna kwota wypłacana to 6 tys. zł przy nominale 200 zł, a minimalna 300 zł przy nominale 10zł - tłumaczy "Rz" Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santander Bank Polska.

Bankomaty nie dadzą tyle gotówki co trzeba?

Dziennik przytacza historię pana Roberta, klienta banku Pekao S.A. - Ten bank to porażka - mówi, bowiem dzienny limit wypłat z bankomatów wynosi 3 tys. zł. Czy da się wypłacić więcej?

Okazuje się, że tak. Pionierem w tym zakresie jest PKO BP, który domyślny limit dla wypłat kodem BLIK ustawia na 3 tys. zł, jednakże pozostawia klientom możliwość zwiększenia go do 20 tys. zł. Z kolei mając kartę debetową maksymalnie wypłacimy z bankomatu od 600 zł do 15 tys. zł.

Z kolei Santander nie podaje określonych kwot. - Ilościowo to 10 transakcji, a kwotowo - w zależności od rodzaju karty - mówi Ewa Krawczyk, ale dodaje, że dla większości kart jest to 15 tys. zł.

Credit Agricole w ogóle nie ogranicza swoich klientów i mogą oni wypłacić dowolną ilość gotówki z bankomatu. Jednakże Bartosz Spólnik, manager Zespołu Support Product Managerów w Credit Agricole mówi, że limity wypłat mogą ograniczyć limity transakcyjne.

Wygląda na to, że klienci poszczególnych banków mogą liczyć na różne limity wypłat z bankomatów. Co więcej, wydawać by się mogło, że pandemia owe limity zepchęła na drugi plan.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >