BiznesINFO.pl
Bank decyduje się na ujemne oprocentowanie

Biznes Info

Pierwszy bank w Polsce zdecydował. Do konta trzeba będzie dodatkowo dopłacić

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Banki szukają dodatkowych funduszy, gdzie tylko się da. Z doniesień “Rzeczpospolitej" wynika, że jeden z czołowych banków ma już niedługo być pierwszym, który wprowadzi ujemne oprocentowanie depozytu klientów indywidualnyc

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jaki krok zdecydował się polski bank

  • Co to znaczy dla klientów banku

  • Dlaczego banki zwiększają koszty usług

Bank chce wprowadzić ujemne oprocentowanie depozytu dla klientów indywidualnych

Pierwszy bank w Polsce ma wprowadzić ujemne oprocentowanie depozytu klientów indywidualnych - dowiedziała się nieoficjalnie “Rzeczpospolita”. Choć w artykule nie ma dokładnej nazwy instytucji, wiadomo jest, że chodzi o "czołowy bank". Nie brak spekulacji, że w tym miejscu mowa o największym tego typu graczu w Polsce, jakim jest PKO BP.

Czas pandemii był dla banków niezwykle trudny. “Referencyjna stopa procentowa spadła wiosną 2020 r. z 1,5 proc. do 0,1 proc.” - przypomina portal. To bardzo mocno uderzyło w rentowność całego sektora bankowego.

W związku z problemami w sektorze jeden z polskich czołowych banków szykuje się do wprowadzenia ujemnego oprocentowania oszczędności klientów indywidualnych. W skrócie oznacza to po prostu, że klienci do swoich kont będą jeszcze dopłacać.

Na tę chwilę nie wiadomo, czy ujemne oprocentowanie ma dotyczyć wszystkich klientów indywidualnych. Jak podaje portal “najbardziej prawdopodobne jest rozwiązanie, w którym objęte takim obciążeniem byłyby depozyty o dużej wartości”. Nie da się jednak wykluczyć, że wprowadzenie ujemnego oprocentowania będzie dotyczyło wszystkich kwot. Zdaniem portalu stawka ta może wynieść 0,05–0,1 proc.

Inne banki mogą pójść tą samą drogą

“Rzeczpospolita” zauważa, że taka decyzja może pociągnąć za sobą spore konsekwencje. Za liderem sektora bankowego mogą pójść także inne banki, które “mogą sobie pozwolić nawet na spory odpływ oszczędności, bo wskaźnik kredyty/depozyty, obrazujący płynność sektora, spadł w styczniu do 82 proc. (jeszcze rok temu było to 95 proc.)” - podaje portal.

W tej chwili banki testują odporność oszczędzających w inny sposób przez cięcia w oprocentowaniu lokat. Przed pandemią oprocentowanie wynosiło 1,25 proc., a w styczniu już jednie 0,42 proc.

Polacy jednak, nawet mimo tak niewesołych informacji i rosnącej z dnia na dzień inflacji, pozostają dość optymistyczni. Pieniądze w bankach trzymają nadal, a po fali wypłat z bankomatów, która miała miejsce na początku pandemii, nie ma śladu.

Z lokat zdążyli jednak wycofać już 202 mld zł do końca stycznia 2021, ale w tym samym czasie depozyty bieżące wzrosły i to bardzo wyraźnie. Aż o 190 mld zł do stanu 793 mld zł. Odczytywać to można jako brak zniechęcenia ze strony klientów, którzy mimo wszystko tracą na decyzji trzymania pieniędzy w banku.

Tagi:

OpłataPKO BPkonta bankowe

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >