PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Ogladanie telewizji i koniecznosc oplacania abonamentu radiowo - telewizyjnego
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 15 Lutego 2021

Stawki za abonament idą do góry. Promocja już się skończyła

Abonament RTV idzie w górę, a promocja się skończyła. Od tego roku Polacy zapłacą więcej za abonament RTV niezależnie od tego, czy oglądają telewizję publiczną, czy nie. Do uiszczania opłaty abonamentowej zobligowany jest każdy posiadacz choć jednego odbiornika.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wynosił abonament w zeszłym roku
  • Ile będziemy musieli zapłacić w 2021 r.
  • Jak KRRiT argumentuje swoją decyzję o podwyżce

Abonament w górę

To już pewne - abonament RTV idzie w górę. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała o nowych stawkach obowiązujących od 2021 r. Czy dużo różnią się od zeszłorocznych?

Opłata za abonament RTV uzależniona jest od tego, jaki odbiornik posiadamy w domu oraz za jaki okres jesteśmy w stanie go opłacić. Polacy posiadający jeden odbiornik radiofoniczny w zeszłym roku musieli miesięcznie zapłacić 7,00 zł za miesiąc. Za dwa miesiące było to 13,60 zł, za trzy miesiące 20,15 zł, za pół roku 39,90 zł, a za rok 75,60 zł.

Ci, którzy posiadają w domu radio i telewizor lub tylko telewizor musieli zapłacić więcej. Stawki wynoszą odpowiednio: 22,70 zł, 44,05 zł, 65,35 zł, 129,40 zł i 245,15 zł.

Polacy mogą zapomnieć o tych stawkach, ponieważ nadchodzą podwyżki. KRRiT w komunikacie podkreśliła, że "określając wysokość abonamentu na 2021 r. skorzystała z możliwości wyznaczenia jej na możliwie najniższym poziomie, uwzględniając konieczność waloryzacji tej kwoty".

Abonament musimy płacić wszyscy

Nowe stawki abonamentowe poszły drastycznie w górę. Posiadacze tylko odbiornika radiofonicznego za miesiąc zapłacą 7,50 zł, za dwa miesiące 14,60 zł, za trzy miesiące 21,60 zł, za pół roku 42,80 zł, natomiast za rok 81,00 zł.

W tym roku więcej zapłacą również właściciele telewizorów lub telewizorów i radia. Kwoty za każdy okres wynoszą odpowiednio 24,50 zł, 47,50 zł, 70,60 zł, 139,70 zł oraz 264,60 zł.

"Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25. dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia jednostki Poczty Polskiej nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu" - poinformowała KRRiT.

Jest to pierwsza podwyżka abonamentu od kilku lat. We wcześniejszych latach stawki utrzymywane były na podobnym poziomie, a teraz za "konieczność waloryzacji" zapłacą głównie Polacy. Przypomnijmy, że minister rozwoju, pracy i technologii utrzymuje, że w domu nie ma telewizora.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News