Kto może ubiegać się o 5000 zł w ramach antykryzysowej tarczy branżowej?
pixabay/Tomasz Supel
Autor Radosław Święcki - 21 Grudnia 2020

Do zgarnięcia bezzwrotne 5000 złotych. Wiadomo już, kto może dostać dodatkowe pieniądze od państwa

5000 zł – o taką kwotę bezzwrotnej dotacji będą mogli ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy z poszczególnych branż w ramach tzw. antykryzysowej tarczy branżowej przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pakiet pomocowy dla firm wszedł właśnie w życie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie mógł otrzymać 5000 zł
  • Jakie wymagania trzeba spełnić, by móc skorzystać z dotacji
  • W jaki sposób trzeba złożyć wniosek

Dla kogo bezzwrotne 5000 zł?

W sobotę 19 grudnia wszedł w życie przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, czyli tzw. antykryzysowa tarcza branżowa.

Wśród rozwiązań zaproponowanych w ramach tarczy znalazły się: zwolnienie ze składek ZUS za listopad; ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł; dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie; zawieszenie opłaty targowej w przyszłym roku, a także bezzwrotna dotacja do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Zaproponowane rozwiązania mają wspomóc firmy najbardziej poszkodowane skutkami drugiej fali pandemii koronawirusa z branż: gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, turystycznej, estradowej, filmowej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej, edukacyjnej, transportowej i pralniczej.

- Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia. Z jednej strony będą one polegały na zastosowaniu tych narzędzi finansowych, jakich użyliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS lub postojowe. Z drugiej strony, na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, będziemy proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie pozostawimy przedsiębiorców samym sobie – powiedział cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii szef resortu Jarosław Gowin.

Stawki abonamentu RTV do zmiany. Jedni zapłacą 75,60 zł, a drudzy aż 245,15 złStawki abonamentu RTV do zmiany. Jedni zapłacą 75,60 zł, a drudzy aż 245,15 złCzytaj dalej

- Przepisy tarczy branżowej dają delegację dla Rady Ministrów do ewentualnego rozszerzenia bądź zawężania branż, które będą mogły zostać objęte pomocą, jak i przedłużenia pomocy na kolejne miesiące. W zależności od tego, jak rozwinie się sytuacja, rząd będzie decydować, czy i w jakim zakresie skorzystać z tego rozwiązania. Jest tutaj bardzo duża elastyczność – dodał wicepremier.

Wśród proponowanych w ramach antykryzysowej tarczy branżowej rozwiązań znalazły się wspomniane dotacje w wysokości do 5 tys. zł. Mogą ubiegać się o nie mikro i mali przedsiębiorcy. Z szacunków przedstawionych przez resort rozwoju, pracy i technologii wynika, że dotacje otrzyma ok. 240 tys. przedsiębiorców na łączną kwotę 1,2 mld zł.

Dotacja będzie mieć formę pomocy bezzwrotnej, pod warunkiem wykonywania działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia udzielenia wsparcia.

Co zrobić, by otrzymać 5000 zł?

Aby skorzystać z dotacji, trzeba będzie spełnić następujące warunki: na 30 września 2020 r. wykazać jedną z określonych rodzajów działalności; na 30 września 2020 r. nie mieć zawieszonej działalności gospodarczej. Kolejny warunek wskazany przez resort wiąże się z tym, iż przychód z działalności uzyskany w październiku lub listopadzie br. powinien być niższy co najmniej o 40 proc., w stosunku do przychodu uzyskanego odpowiednio w październiku lub listopadzie zeszłego roku.

Dotacji będą udzielać powiatowe urzędy pracy, na podstawie wniosków złożonych wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą serwisu praca.gov.pl. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zwraca uwagę, że zgodnie z przepisami rząd będzie mógł drogą rozporządzenia upoważnić powiatowe urzędy pracy do przyznania kolejnej ewentualnej dotacji, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja.

Z szacunków przedstawionych przez resort rozwoju, pracy i technologii wynika, że ze wszystkich oferowanym instrumentów w ramach antykryzysowej tarczy branżowej skorzysta ok. 270 tys. firm, zaś łączna kwota miesięcznego wsparcia dla przedsiębiorców to ponad 4,5 mld zł.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  2. Zmiana godzin dla seniorów w Wigilię. Możesz się mocno zdziwić, gdy wyjdziesz do sklepu
  3. Już wiadomo, za co mandat w Sylwestra. Nie będzie skrupułów
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News