500-plus-flickr-krystianmaj
Fot. Krystian Maj / KPRM, CC0
Autor Stanisław Węgrowski - 28 Maja 2020

500 plus tylko dla pracujących rodziców. Jesteś za?

500 plus to program, który budzi wiele kontrowersji. Choć świadczenie wpłynęło pozytywnie na finanse wielu Polaków, pojawiają się też głosy, że program jest szkodliwy dla społeczeństwa, ponieważ nie zachęca do pracy. Czy dostęp do 500 plus powinien być powiązany z aktywnością zawodową?

500 plus nie zachęca do pracy

500 plus to flagowy program Prawa i Sprawiedliwości. Ogłoszenie programu okazało się kluczem do zwycięstwa wyborach parlamentarnych i prezydenckich kilka lat temu. Nie ulega wątpliwości, że 500 plus odmieniło finanse polskich rodzin. Ale jest też druga strona medalu.

Świadczenie 500 plus ograniczyło aktywność zawodową wielu Polaków, szczególnie kobiet. Na to zjawisko zwraca uwagę “Gazeta Współczesna”. Analitycy Instytutu Badań Strukturalnych sprawdzili dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Wnioski są niepokojące - aktywność zawodowa kobiet znacznie spadła od momentu wprowadzenia programu 500 plus.

Gdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneGdzie i kiedy będziemy musieli nadal nosić maseczki? Rząd podał szczegółowe wytyczneCzytaj dalej

500 plus uzależnione od aktywności zawodowej?

Dziennik rozmawiał z kobietami, które pobierają świadczenie 500 plus. Panie przyznają, że pójście do pracy zwyczajnie im się nie opłaca. Ale czy w nowoczesnym państwie kobiety rezygnują z jakiejkolwiek aktywności zawodowej, a obowiązek utrzymania rodziny spoczywa tylko na mężczyźnie i programach socjalnych?

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Byłeś ostatnio u fryzjera? Może zadzwonić do ciebie sanepid, zdrowie grupy klientów z woj. łódzkiego zagrożone

Szkodliwość programu 500 plus co jakiś czas jest podkreślana przez polityków. Odważne stanowisko wygłosiła posłanka Urszula Augustyn, która w rozmowie z Polsat News powiedziała, że 500 plus powinno być wypłacane rodzinom, w których przynajmniej jeden z rodziców jest aktywny zawodowo.

Znamy już liderów oglądalności 2019. Jednym z największych hitów serial, który też dobrze znaszZnamy już liderów oglądalności 2019. Jednym z największych hitów serial, który też dobrze znaszCzytaj dalej

Była wiceminister edukacji narodowej powiedziała, że państwo powinno robić wszystko, żeby ludzie chcieli i mogli pracować. - Nie może być tak, że dwoje rodziców nie pracuje i dostają pieniądze. Dobrze byłoby, żeby chociaż jedno z rodziców pracowało - powiedziała polityczka w rozmowie z Polsat News.

A Wy co o tym sądzicie?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Katarzyna Dowbor opowiedziała o swojej chorobie. Wszystko zaczęło się niewinnie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Część turystów nie wejdzie na plaże w Polsce? Oburzenie na północy Polski
Pięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemPięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programemCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News