BiznesINFO.pl Finanse 500 plus nie działa. Rząd wyda setki tysięcy na badanie Polaków
Unsplash/Guillaume de Germain

500 plus nie działa. Rząd wyda setki tysięcy na badanie Polaków

26 sierpnia 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

500 plus nie zachęca wszystkich Polaków. Resort szuka przyczyn

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zbadać, dlaczego 500 plus nie skłania obywateli do posiadania potomstwa. Na początku tego roku szefowa resortu Marlena Maląg zapowiedziała, że badanie będzie skierowane przede wszystkim do młodych Polaków. Respondenci odpowiedzą na pytanie, jakie są ich potrzeby w kontekście podjęcia decyzji o założeniu rodziny i "co musiałoby się wydarzyć, aby zrealizowali ideał życia rodzinnego".

W trakcie rozmowy osoby między 15 a 39 rokiem życia będą pytane m.in. o czas, który poświęcają na pracę, życie domowe i towarzyskie oraz rozwijanie osobistych pasji. Poza tym, analizie zostaną poddane wpisy w mediach społecznościowych i na forach internetowych pod kątem takich haseł jak: ciąża, poród, małżeństwo, rozwód czy aborcja.

Na ten moment nie wiadomo, kto przeprowadzi ankietę na zlecenie resortu. MRPPiS wyselekcjonowało 5 ofert i wskazało, że na całe przedsięwzięcie przeznaczy 595 239 zł brutto. Portal gazeta.pl podaje, że część tej kwoty ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego.

500 plus nie podreperowało kondycji demograficznej kraju

Wbrew resortowym przewidywaniom, program Rodzina 500 plus nie przełożył się na poprawę wskaźników demograficznych. Zdaniem MRPPiS "Polska znajduje się w bardzo trudnej sytuacji demograficznej" mimo że współczynnik dzietności w latach 2017-2018 wzrósł (odpowiednio 1,45 i 1,44). Jest to indykator, który wskazuje ile dzieci przypada na jedną kobietę w wieku rozrodczym.

Jednak eksperci wskazują, że ten wzrost jest niewystarczający - w celu zapewnienia zastępowalności pokoleń powinien oscylować w granicach 2,1-2,15. Mimo kolejnego roku wypłacania 500 plus, współczynnik dzietności spadł w 2019 r. do 1,43. Co więcej, w ubiegłym roku odnotowano o 35 tys. więcej zgonów niż nowych urodzeń, co dyskredytuje założenia programu Rodzina 500 plus.

500 plus nie wspiera gospodarki

W oficjalnych dokumentach MRPPiS wskazuje, że negatywne wskaźniki demograficzne podważą fundamenty polskiej gospodarki. W jednym z komunikatów czytamy, że, "w przyszłości zachwiana zostanie właściwa relacja pomiędzy osobami w wieku produkcyjnym a osobami w wieku poprodukcyjnym. Zwiększy się także obciążenie gospodarki w związku ze wzrastającą liczbą osób posiadających uprawnienia emerytalne, niską liczbą osób w wieku produkcyjnym oraz aktywnych zawodowo".

Czy badanie w sprawie niechęci do 500 plus sprawi, że rząd zaktualizuje strategię, która pozytywnie wpłynie na kondycję demograficzną kraju? Na rezultaty trzeba będzie jeszcze poczekać.

<

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie