500 plus powinno być wypłacane w formie bonów a nie pieniędzy?
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 24 Maja 2020

Bony spożywcze i talony zamiast 500 plus dla wszystkich? Czy powinno się w końcu wprowadzić ten pomysł?

Czy 500 plus powinno zmienić formułę i Polacy zamiast pieniędzy powinni otrzymywać na rzecz swoich pociech bony? Dyskusja na ten temat trwa od momentu wprowadzenia sztandarowego programu rządu PiS. Mało kto wie, że samorządy mają możliwość skorzystania z takiego rozwiązania.

500 plus – bony zamiast kasy?

Jeszcze przed wejściem programu 500 plus w życie (nastąpiło to 1 kwietnia 2016 roku) pojawiały się liczne głosy, że zamiast żywej gotówki, Polacy powinni otrzymywać na rzecz swoich pociech bony, które byłyby możliwe do zrealizowania np. w placówkach handlowych, ale też za ich pośrednictwem możliwe byłoby opłacenia żłobka czy przedszkola.

- Realizacja „Programu 500+” przy wykorzystaniu znaków legitymacyjnych (bonów) – w przeciwieństwie do wypłaty gotówki – pozwoli na stworzenie bardziej efektywnego systemu dystrybucji świadczenia wychowawczego. System taki z jednej strony, spełniać będzie swoje cele, zaś z drugiej, stanowić będzie realne zabezpieczenie przed wydatkowaniem tych środków niezgodnie z ich przeznaczeniem – tłumaczył blisko miesiąc przed wprowadzeniem 500 plus w serwisie ksiegowoscinfor.pl dr Krzysztof Radzikowski, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych.

Czarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzytaj dalej

Co oznacza „niezgodnie z ich przeznaczeniem”? Tu od początku pojawiały się argumenty, że w wypadku wielu rodzin, pieniądze zamiast na dzieci, przeznaczone byłyby np. na używki. Mało kto wie, że samorządy mają możliwość zamiany wypłaty środków właśnie na bony u rodziców co do których istnieje podejrzenie, że otrzymane pieniądze nie trafiają na potrzeby ich pociech. Taką opcję zapowiedziała niedawno np. Bydgoszcz.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia: Padł rekord ofiar śmiertelnych Covid-19, fatalne wiadomości

- Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje możliwość zmiany formy należnego świadczenia wychowawczego – mówi – cytowana przez serwis pomorska.pl - Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

- W przypadku, gdy osoba marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług – dodaje.

Rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy podkreśliła, że decyzja o ewentualnym zastąpieniu pieniędzy bonami nie zależy od widzimisie urzędnika czy pracownika socjalnego, a poprzedzona byłaby wywiadem środowiskowym ośrodka pomocy społecznej, który oceniłby czy podejrzenia dotyczące marnotrawienia środków są uzasadnione.

Twórca 500 plus, czyli Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało w połowie 2018 roku, że taka praktyka funkcjonuje i talony np. na żywność czy ubrania trafiły do blisko 2000 rodzin.

Zakaz podlewania ogrodów coraz częstszy. Czy trzeba się do niego stosować?Zakaz podlewania ogrodów coraz częstszy. Czy trzeba się do niego stosować?Czytaj dalej

Czy zmiana jest możliwa?

Czy takie rozwiązanie mogłoby się stać standardem? Czekamy na państwa opinie w tej kwestii. Nam wydaje się to mało prawdopodobne. Jeszcze kilka lat temu piewcami tej opcji było wielu polityków opozycji, jak i wielu ekspertów. Dziś słychać głosy głównie tych drugich. Polityków zaś paraliżuje strach przed mówieniem o jakichkolwiek zmianach w funkcjonowaniu programu (widać chociażby w trwającej kampanii wyborczej). Wydają się obawiać ustawienia – przez polityków partii rządzącej i prorządowe media – ich w pozycji osób, które „kombinują nad 500 plus”.

Sam obóz rządzący zapewnia, że zmian w 500 plus nie będzie. Z danych podanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że świadczenie pobiera dziś ok. 6,5 mln dzieci. Na jego realizację przeznaczono ponad 100 mld zł.

Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z maseczkami. Minister Szumowski wskazał datę
  2. Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób. Jakie są jej objawy i na czym polega?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Trafili na opuszczoną chatę pośrodku pustkowia w Polsce. Weszli do środka i aż przeszły ich ciarki, niewiarygodne

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News