500 plus to ogromne obciążenie dla budżetu. W przyszłym roku rząd przeznaczy na program prawie 42 miliardy złotych
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 22 Grudnia 2019

Przez 500 plus zabrakło pieniędzy. Od stycznia zabiorą im pieniądze, a to pewnie nie koniec

500 plus sprawiło, że zaczyna brakować środków na inne świadczenia. Od stycznia 2020 roku Bydgoszcz nie będzie już wypłacać tzw. miejskiego becikowego - informuje “Gazeta Wyborcza”.

500 plus obciążyło budżet miasta

500 plus to spore obciążenie dla budżetu. W Bydgoszczy władze podjęły decyzję zakończeniu wypłat becikowego. “Miasto projekt uchylający uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznania i wypłaty jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka uzasadniło trudną sytuacją finansową, bo w bydgoskim budżecie na 2020 rok zabraknie 290 mln zł” - czytamy.

Gazeta pisze, że znaczenie ma też fakt, że roczny koszt pomocy finansowej ciągle się obniża. W 2016 roku było to 890 tysięcy złotych, a w 2018 roku już 736 tysięcy złotych. Becikowe nie sprawiło też, że wzrosła liczba urodzeń. “Wśród miast Unii Metropolii Polskich miejskie becikowe wypłaca jeszcze tylko Kraków” - pisze “GW”.

Waluty w czasie świąt w sporym marazmie. Teraz dużo nie zarobiszWaluty w czasie świąt w sporym marazmie. Teraz dużo nie zarobiszCzytaj dalej

Partia Razem protestuje

Przeciwni zniesieniu becikowego byli członkowie klubu Partia Razem, którzy wyrazili swoje stanowisko na konferencji prasowej. - Dla pojedynczej rodziny 1000 zł to odczuwalny zastrzyk finansowy, dla budżetu miasta to okruszek, rada powinna poszukać prawdziwych sposobów na oszczędności zamiast zaciskać pasa na brzuchach młodych mam - powiedziała cytowana przez “GW” Karolina Kozłowska.

Z kolei Aleksandra Smolaga, koordynatorka kujawsko-pomorskiej Partii Razem uważa, że takie oszczędności można by osiągnąć, gdyby miasto zdecydowało się podnieść opłaty za parkowanie do 2 złotych za pierwszą godzinę korzystania. I dodaje, że Bydgoszcz powinna egzekwować odsetki karne za niedoróbki i opóźnienia w realizacji inwestycji drogowych. Mniejsze środki można by też przeznaczać na promocję miasta.

- Brak becikowego uderzy oczywiście znowu w najuboższych. Absolutnie nie przekonuje mnie argument, że świadczenie nie wpływa w dostateczny sposób na wzrost dzietności, więc należy je zlikwidować. Proszę państwa, becikowe wpływa za to na poczucie bezpieczeństwa i zwiększenie komfortu rodziców o najniższych uposażeniach - powiedział cytowany przez “GW” Michał Wysocki.

Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, w Bydgoszczy miejskie becikowe było wypłacane od 2006 roku. Żeby je dostać, dochód nie mógł być wyższy niż 647 zł na osobę. W 2019 roku ze świadczenia skorzystało 627 osób. Z programu 500 plus korzystają miliony Polaków. W budżecie na przyszły rok na 500 plus rząd zamierza przeznaczyć 41,2 mld zł.

Popularny olej pośpiesznie usuwany ze sklepów. Jest niebezpieczny dla zdrowiaPopularny olej pośpiesznie usuwany ze sklepów. Jest niebezpieczny dla zdrowiaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fakt, o którym rząd milczy, w kontekście wzrostu emerytur. Najubożsi emeryci zostaną najbardziej pokrzywdzeni
  2. Tajemnicza śmierć Marii Probosz. Aktorka przegrała walkę z chorobą?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News