BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Przez 500 plus zabrakło pieniędzy. Od stycznia zabiorą im pieniądze, a to pewnie nie koniec

22 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

500 plus sprawiło, że zaczyna brakować środków na inne świadczenia. Od stycznia 2020 roku Bydgoszcz nie będzie już wypłacać tzw. miejskiego becikowego - informuje “Gazeta Wyborcza".

500 plus obciążyło budżet miasta

500 plus to spore obciążenie dla budżetu. W Bydgoszczy władze podjęły decyzję zakończeniu wypłat becikowego. “Miasto projekt uchylający uchwały w sprawie szczegółowych warunków przyznania i wypłaty jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka uzasadniło trudną sytuacją finansową, bo w bydgoskim budżecie na 2020 rok zabraknie 290 mln zł” - czytamy.

Gazeta pisze, że znaczenie ma też fakt, że roczny koszt pomocy finansowej ciągle się obniża. W 2016 roku było to 890 tysięcy złotych, a w 2018 roku już 736 tysięcy złotych. Becikowe nie sprawiło też, że wzrosła liczba urodzeń. “Wśród miast Unii Metropolii Polskich miejskie becikowe wypłaca jeszcze tylko Kraków” - pisze “GW”.

Partia Razem protestuje

Przeciwni zniesieniu becikowego byli członkowie klubu Partia Razem, którzy wyrazili swoje stanowisko na konferencji prasowej. - Dla pojedynczej rodziny 1000 zł to odczuwalny zastrzyk finansowy, dla budżetu miasta to okruszek, rada powinna poszukać prawdziwych sposobów na oszczędności zamiast zaciskać pasa na brzuchach młodych mam - powiedziała cytowana przez “GW” Karolina Kozłowska.

Z kolei Aleksandra Smolaga, koordynatorka kujawsko-pomorskiej Partii Razem uważa, że takie oszczędności można by osiągnąć, gdyby miasto zdecydowało się podnieść opłaty za parkowanie do 2 złotych za pierwszą godzinę korzystania. I dodaje, że Bydgoszcz powinna egzekwować odsetki karne za niedoróbki i opóźnienia w realizacji inwestycji drogowych. Mniejsze środki można by też przeznaczać na promocję miasta.

- Brak becikowego uderzy oczywiście znowu w najuboższych. Absolutnie nie przekonuje mnie argument, że świadczenie nie wpływa w dostateczny sposób na wzrost dzietności, więc należy je zlikwidować. Proszę państwa, becikowe wpływa za to na poczucie bezpieczeństwa i zwiększenie komfortu rodziców o najniższych uposażeniach - powiedział cytowany przez “GW” Michał Wysocki.

Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, w Bydgoszczy miejskie becikowe było wypłacane od 2006 roku. Żeby je dostać, dochód nie mógł być wyższy niż 647 zł na osobę. W 2019 roku ze świadczenia skorzystało 627 osób. Z programu 500 plus korzystają miliony Polaków. W budżecie na przyszły rok na 500 plus rząd zamierza przeznaczyć 41,2 mld zł.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >