Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Nowe 500 plus nie wszyscy odczują. Masa dzieci bez odpowiedniego wsparcia
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 04.01.2020 01:00

Nowe 500 plus nie wszyscy odczują. Masa dzieci bez odpowiedniego wsparcia

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

500 plus obowiązuje już na całego na wszystkie dzieci w Polsce. Rozszerzenie programu na wszystkich najmłodszych, zwane też przez premiera Morawieckiego "waloryzacją", w tym roku będzie bowiem obowiązywać przez cały jego okres. W roku wprowadzenia nowelizacji programu Rodzina 500 plus jednak dodatkowe pieniądze nie były wypłacane przez 12 miesięcy.

Jak podaje jednak Rzeczpospolita, niewiele to jednak zmieni wśród dzieci z prowincji. Polacy z mniejszych miejscowości i wsi już dotąd w większości łapali się na udział w programie. Wynikało to z faktu, że poza wielkimi ośrodkami miejskimi żyje więcej osób z mniejszym dochodem od progu przystąpienia do programu, który obowiązywał przed nowelizacją. Na rozszerzeniu programu skorzystały więc w dużej mierze większe miasta - Wrocław, Poznań, Warszawa czy Kraków.

500 plus nie odczują wszyscy tak samo

W 200 gminach położonych w województwach podlaskim, mazowieckim i lubelskim średnio 70% dzieci przed rozszerzeniem 500 plus korzystało z programu, w 19 natomiast było to aż 80%. W mazowieckiej gminie Potworów było to nawet 90% dzieci. W tym samym czasie we Wrocławiu, Warszawie, Sopocie czy Tychach 500 plus pobierało mniej niż 40% dzieci.

Oznacza to, że rozszerzenie programu na wszystkich najmłodszych najwięcej przyniosło średnim i dużym ośrodkom miejskim. Ubożsi Polacy na rozszerzeniu niewiele skorzystali, ponieważ w większości komplet ich dzieci otrzymywał pieniądze w ramach programu.