Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rejestr źródeł ciepła rusza 1 lipca. Musisz zgłosić dom, inaczej narazisz się na karę
Radosław Święcki
Radosław Święcki 03.03.2021 01:00

Rejestr źródeł ciepła rusza 1 lipca. Musisz zgłosić dom, inaczej narazisz się na karę

Rusza rejestr źródeł ciepła
Obraz BARBARA808 z Pixabay

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 1 lipca rusza rejestr źródeł ciepła w budynkach

  • Kto i w jaki sposób będzie musiał złożyć deklarację odnośnie tego czym używa budynki

  • Ile budynków trafi do rejestru

Za cztery miesiące rusza rejestr źródeł ciepła w budynkach

Okazuje się, że są rozwiązania, które startują nie na początku a na półmetku roku. Chodzi o rejestr źródeł ciepła w budynkach, który ruszy 1 lipca tego roku. Poinformowała o tym w poniedziałek na Twitterze Dorota Cobańska, pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

- Podajemy oficjalną datę uruchomienia składania deklaracji źródeł ciepła w budynkach. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Sterującego ZONE (Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji - red.) narzędzie startuje od 1 lipca 2021 - napisała na Twitterze Cobańska.

Uruchomienie rejestru źródeł ciepła jak przypomina Interia.pl będzie się wiązało z nowym obowiązkiem dla właścicieli i zarządców budynków, którzy będą mieli 12 miesięcy na złożenie deklaracji czym je ogrzewają.

Portal przypomina, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, właściciele i zarządcy budynków będą mogli składać wspomniane deklaracje, wypełniając prosty, elektroniczny formularz, który będzie dostępny w internecie.

W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to konieczne w ciągu 14 dni po uruchomieniu rejestru.

Złożenie deklaracji odnośnie tego czym ogrzewane są budynki będzie obowiązkowe. Jeśli informacje  na ten temat nie zostaną podane, wówczas należy liczyć się z karą. Z danych przytoczonych przez Interię wynika, że docelowo w rejestrze ma się znaleźć ok. 5 mln budynków.

Do rejestru muszą zostać wpisane budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej z nominalną mocą źródła spalania paliw w budynku do 1 MW.

[EMBED-11]

Nie chodzi o karanie za niewłaściwe ogrzewanie?

Jak wyjaśniała w rozmowie z Money.pl Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii za sprawą nowego rejestru uda się uzyskać informacje odnośnie tego, jakie działania należy podjąć, by doprowadzić budynek do pożądanego stanu efektywności energetycznej.

– Jeśli wpiszemy, jakie mamy parametry naszego budynku, jaki sposób ogrzewania, w kolejnych etapach - jakie mamy drzwi i okna itd., to wówczas możemy uzyskać informację, jakie działania musimy podjąć, żeby nasz budynek doprowadzić do pożądanego stanu jego efektywności energetycznej. To nie jest mechanizm karania za niewłaściwy sposób ogrzewania domu – podkreśla wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii.

Pozytywnie o rozwiązaniu mówią również cytowani przez Interię przedstawiciele Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy, podkreślając, że brak wiedzy o tzw. kopciuchach był jednym z powodów dla których „nie dało się zarządzać  jakością powietrza i walczyć ze smogiem”.

Tagi: smog