Świetna wiadomość od PKO BP. Dotyczy nie tylko klientów największego banku w Polsce
PKO BP o gospodarce w trakcie drugiej fali pandemii
Eksperci z PKO BP podjęli się oceny obecnego położenia polskiej gospodarki. Stanowisko banku bazuje na najnowszych, oficjalnych wyliczeniach zaprezentowanych w piątek przez Główny Urząd Statystyczny.
Zastosowanie tzw. szybkiego szacunku doprowadziło urzędników do wniosku, że polskie PKB w III kwartale 2020 r. spadło o 1,6 proc. rok do roku. Dla porównania w II kwartale wskaźnik ten zmniejszył się o 8,4 proc. w porównaniu z 2019 r.
„Polski PKB w III kwartale wyraźnie odbił od pandemicznego dna”, czytamy w opracowaniu PKO BP. Optymistyczne są nie tylko wyliczenia roczne, ale i kwartalne. Spadek PKB w II kwartale osiągnął poziom 9 proc., a w III – 7,7 proc. Wszystkie te szacunki wskazują na zdecydowanie ograniczenie recesji w Polsce.
Analitycy z PKO BP ocenili, że wyniki zarejestrowane przez Polskę w III kwartale są jednymi z najlepszych w Unii Europejskiej. Na podstawie danych udostępnionych przez Eurostat stwierdzili, że podobne rezultaty odnotowały tylko Litwa i Słowacja.
PKO BP o przyczynach poprawy kondycji polskiej gospodarki
W ocenie specjalistów z PKO BP w październiku i listopadzie aktywność polskiej gospodarki nie została aż tak poważnie zachwiana ponownym uderzeniem koronawirusa. Analitycy nie wykluczają, że Polska „mija szczyt zachorowań, a kolejne tygodnie przyniosą poprawę sytuacji pandemicznej”. W rezultacie nie spełniłyby się czarne scenariusze dotyczące IV kwartału 2020 r., które zapowiadają niektórzy komentatorzy.
Forsal podaje, że obecna analiza PKO BP zostanie uzupełniona po zaktualizowaniu danych przez GUS pod koniec listopada. Jednak już teraz eksperci z banku przewidują, że szczegółowe dane dotyczące PKB uwidocznią jesienny wzrost konsumpcji prywatnej o 2,2 proc. rok do roku, dalszy spadek inwestycji i dodatni wkład eksportu netto.
1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije2. (https://wtv.pl/dzien-dobry-tvn-141120-mk-autobus "W autobusie kobieta czuła, że umiera, kierowca podjął radykalną decyzję. Niesamowita historia opisana w "Dzień dobry TVN"")3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć
PKO BP o inflacji
W oficjalnym dokumencie PKO BP postanowiło przyjrzeć się także wzrostowi cen. GUS przekazał, że inflacja CPI w październiku wyniosła 3,1 proc. rok do roku względem 3,2 proc. we wrześniu. Zdaniem analityków inflacja bazowa pozostaje prawdopodobnie na poziomie między 4,2 proc. a 4,3 proc. rok do roku.
W których sektorach odnotowano spadki, a w których wzrosty cen? PKO BP wskazuje, że potaniały usługi telekomunikacyjne i turystyczne. Wzrosły natomiast koszty usług finansowych i opieki medycznej.
Sama inflacja cen usług przyspieszyła do poziomu 7,3 proc. rok do roku (wcześniej 7,2 proc.), podczas gdy cen towarów – spowolniła do 1,5 proc. rok do roku (wcześniej 1,7 proc.).
Fakt, że to usługi ucierpiały najbardziej nie będzie miał, zdaniem PKO BP, aż tak dużego wpływu na ogólny spadek tempa inflacji. Powód? Ceny usług są zdecydowanie bardziej sztywne niż koszty produktów.