Nie złożysz dzisiaj dokumentu do ZUS-u i możesz stracić świadczenia z trzech ostatnich lat. Bardzo ważny termin dla pracujących emerytów
Tylko do 28 lutego pracujący emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, powinni złożyć do ZUS-u zaświadczenie o swoich przychodach. Przegapienie tego terminu może skutkować koniecznością zwrotu świadczeń nawet za okres trzech ostatnich lat.
Ostatni dzwonek dla pracujących emerytów i rencistów
Do dzisiaj pracujący emeryci i renciści powinni złożyć do ZUS-u zaświadczenie o swoich przychodach. Tyczy się to tych osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, ale pobierały w ubiegłym roku któreś z następujących świadczeń:
- emeryturę pomostową,
- rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- rentę inwalidy,
- rentę wojenną
- lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.
Obowiązek złożenia zaświadczenia jest niezależny od rodzaju zawartej przez emeryta/rencistę umowy (dotyczy też własnej działalności gospodarczej). Specjalny dokument powinien złożyć zarówno pracownik, jak i jego pracodawca. W oświadczeniu musi znaleźć się informacja o osiągniętym przychodzie — miesięcznym i rocznym — oraz okresie, w jakim dorabiał emeryt lub rencista.
Lepiej dopilnuj złożenia dokumentów
Jeśli osiągałeś przychody, a nie poinformowałeś nas o tym, zażądamy zwrotu świadczeń, które ci nie przysługiwały, za trzy lata wstecz. Jeśli nas powiadomisz — zażądamy zwrotu tych świadczeń tylko za ostatni rok — ostrzega ZUS na swojej stronie internetowej.
Jaki jest limit dorabiania?
Kwota ta zmienia się co kwartał, jest uwarunkowana wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które podaje GUS. Limit obowiązujący w okresie grudzień 2022 - luty 2023 wynosi 4536,50 zł brutto (z kolei między marcem a majem będzie to już 4713,50 zł).
W przypadku, gdy dodatkowy dochód rencisty bądź emeryta sięga od 70 do 130 proc. średniego wynagrodzenia, świadczenie wypłacane przez ZUS zostaje pomniejszone o kwotę przekroczenia limitu.