Od dzisiaj wchodzi w życie ważna zmiana. Dotyczy kwarantanny Polaków
Kwarantanna nakładana automatycznie. Poważne zmiany
Kwarantanna od wtorku 3 listopada będzie przydzielana automatycznie. Co za tym idzie, znacznie odciążony będzie sanepid, z którego zostanie zdjęta spora część procesu decyzyjnego. Automatyczna decyzja o izolacji będzie dotyczyła domowników zakażonego.
Rozporządzenie zostało opublikowane w poniedziałek wieczorem i obejmuje "osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującą". Z racji braku potrzeby wydania decyzji przez sanepid, trzeba pilnować się samemu.
W założeniu "automatyczna" kwarantanna ma trwać tydzień od kwarantanny domownika, u którego wykryto zakażenie. Nie oznacza to jednak, że zostaniemy kompletnie zignorowani przez sanepid, gdyż ciągle będziemy musieli dopełnić formalności.
- Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić formalności: wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia. Ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie rozpocznie się kwarantanna - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zmiany zapowiadano już w ubiegłym tygodniu. Do tej pory, jeśli jedna osoba w gospodarstwie domowym miała dodatni wynik testu, pozostali domownicy musieli czekać na decyzję sanepidu. Teraz na telefon nie trzeba czekać, bo ta zacznie się z automatu.
1. Waloryzacja emerytur 2021. Wiadomo już konkretnie na co mogą liczyć polscy emeryci. Będą zadowoleni?2. Dziewczyny górą. Podstawiły Przyłębskich pod ścianą, Ci nagle zniknęli z rezydencji w Berlinie3. Kolejny głos w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Gowin mówił już o ew. zmianach dotyczących niedziel handlowych
Zmiany w świadczeniu postojowym
Jak pisze money.pl, wydano także drugie rozporządzenie, które dotyczy zasiłku opiekuńczego. W takich wypadkach ubezpieczony mógł być zwolniony z pracy z powodu sprawowania opieki nad dziećmi do lat 14 i młodzieży niepełnosprawnej do lat 18. Aby go otrzymać, trzeba złożyć oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, który jest poddany kwarantannie.
- Pracodawca albo podmiot obowiązany [...], może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu - można przeczytać w oświadczeniu.
Lepiej pilnować kwarantanny, można zapłacić niemałą karę
Złamanie kwarantanny jest surowo karane przez sanepid. Dlatego też teraz ze względu na brak konieczności wydawania decyzji przez sanepid, sami musimy pilnować czasu, w którym musimy się izolować. Za złamanie automatycznej kwarantanny również trzeba zapłacić.
Kara za stworzenie zagrożenia poprzez złamanie kwarantanny jest nakładana administracyjnie, policjanci z reguły wystawiają wniosek o ukaranie do sanepidu. Stawki są wysoki, niektórzy zapłacą jedyne 5 tys. zł, ale w gorszych przypadkach można być ukarany grzywną wysokości nawet 30 tys. zł.