Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Mowa nawet o 412 złotych
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 25.05.2024 14:05

Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Mowa nawet o 412 złotych

pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

Niektórzy emeryci dostaną zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Największa wypłata wynosić będzie 412 zł. Pieniądze nie trafią jednak na konta wszystkich emerytów. Wyliczenia dotyczące dodatkowych świadczeń i rozliczeń podatkowych stawiają sprawę jasną. Próg nie jest zbyt wysoki i nie przekracza 3000 zł.

Niektórzy emeryci dostaną od skarbówki zwrot podatku

Dobra wiadomość dla części emerytów. Niektórzy seniorzy mogą zostać zaskoczeni poprzez przelew od skarbówki. Powodem jest to, iż części seniorów przysługuje zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Powodem są zmienione w 2024 r. przepisy.

ZOBACZ: Poczta Polska wydała komunikat, klienci muszą wiedzieć. “Istotna jest kolejność”

Emeryci mogą cieszyć się ze zwrotu podatku za 13. i 14. emeryturę w związku z ubiegłoroczną decyzją o tym, by pomniejszyć wypłaty tych dwóch dodatkowych świadczeń o zaliczkę na podatek dochodowy. Skutkuje to tym, iż niektórzy dostaną nawet ponad 400 zł zwrotu. Wyjaśniamy szczegóły.

Przez 20 lat pracowała za minimalną krajową. Trudno uwierzyć, jaką dostaje emeryturę

Tyle wyniesie zwrot podatku dla emerytów

Pieniądze ze zwrotu podatku dla emerytów mogą dotrzeć do nich nawet w ciągu aż 3 miesięcy od złożenia rozliczenia PIT. Dzieje się tak w przypadku złożenia deklaracji podatkowej w formie papierowej. Natomiast rozliczenie internetowe poprzez Twój e-PIT wiąże się z szybszym przelaniem należnych pieniędzy. W tym przypadku na zwrot podatków emeryci czekać będą tylko 45 dni.

ZOBACZ: Nawet 324,39 zł dodatku do emerytury bez względu na wiek. Te osoby nie muszą składać wniosku

Jacy emeryci mogą spodziewać się dodatkowych pieniędzy w ramach zwrotu podatku? “Dziennik Gazeta Prawna” wylicza, że największy zwrot otrzymają emeryci pobierający 2100 zł brutto emerytury. Na ich konta trafi aż 412 zł. Trzeba pamiętać, że na zwrot podatku nastawiać się mogą tylko emeryci, którzy nie przekroczą 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Kto nie otrzyma zwrotu podatku za 13. i 14. emeryturę?

Ile wynoszą zwroty podatków dla emerytów w związku z pobraniem zaliczki na 13. i 14. emeryturę? Seniorzy ze świadczeniem emerytalnym wynoszącym 1500 zł brutto skarbówka zwróci 270 zł. Natomiast osoby otrzymujące od ZUS 2400 zł emerytury mogą liczyć nawet na 120 zł zwrotu podatku. 150 zł trafi do seniorów z emeryturą wynoszącą 1000 zł.

Zwrot podatku dla emerytów nie trafi do seniorów, którym ZUS wypłaca więcej niż 2500 zł brutto miesięcznie. Powodem jest przekroczenie wspomnianej wcześniej kwoty wolnej od podatku. Dodatkowo pieniędzy od skarbówki nie mogą oczekiwać również emeryci zalegający z opłacaniem abonamentu RTV.

Źródło: ZUS, DGP, biznes.interia.pl