BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd ułatwia procedury umożliwiające zwolnienie. Pracownicy budżetówki nie mogą być pewni posad

13 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Zwolnienia w budżetówce są nieuniknione. Rząd chce uprościć procedury zwalniania urzędników - informuje “Rzeczpospolita".

Zwolnienia w budżetówce. Rząd nie będzie miał litości

Rząd chce sobie zapewnić możliwość zwalniania urzędników dzięki zapisom w drugiej tarczy antykryzysowej. Zwolnienia w budżetówce będą łatwiejsze dzięki uproszczeniu procedur zwalniania lub obniżania wymiaru czasu pracy. Jak pisze "Rz", odbije się to też na wynagrodzeniach urzędników i pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy w KPRM i pozostałych urzędach.

Zwolnienia w budżetówce nieuniknione

Zwolnienia w budżetówce będą uzależnione od tego, czy negatywne efekty gospodarcze pandemii spowodują stan zagrożenia dla finansów publicznych państwa. Kluczowy będzie wyższy od zakładanego w ustawie budżetowej wzrost deficytu budżetu państwa lub państwowego długu publicznego - pisze “Rz”.

Niestety, zwolnienia w budżetówce są nieuniknione. Ekonomiści już teraz wskazują na spadek wpływów z podatków i składek i nie mają wątpliwości, że czeka nas wzrost deficytu finansów publicznych.

Zwolnienia w budżetówce. Będą odprawy

Jak podaje “Rz”, przy zwolnieniach w budżetówce i obniżce wynagrodzeń nie będą stosowane ograniczenia wynikające z przepisów o zwolnieniach grupowych, ale zwalniani mogą liczyć na odprawy w wysokości od jednej do trzech pensji w zależności od stażu pracy.

- Administracja najwyraźniej zadbała o możliwość rozstawania się z pracownikami na uproszczonych zasadach, pozostawiając przedsiębiorcom prywatnym, których finanse także cierpią w czasie kryzysu, wszystkie dotychczasowe rygory w tym zakresie - mówi na łamach “Rz” Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Więcej w “Rzeczpospolitej”.

Tagi:

Koronawiruszwolnieniarządpracownicybudżet

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Biedronka ogłasza kolejne podwyżki. Sieć jest obecnie największym pracodawcą w Polsce

Czytaj więcej >

Praca

Wiceminister MRiPS proponuje zmianę Ustawy o bezrobociu. Będzie większy nacisk na przebranżowienie

Czytaj więcej >
Praca

Praca

Załatwianie prywatnych praw szefa. Była pracownica banku wywalczyła odszkodowanie

Czytaj więcej >
PHOTO: CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS LODZ POWIATOWY URZAD PRAWY NR 2 W LODZI. N/Z KOLEJKA W URZEDZIE PRACY WSZYSTKIE ZDJECIA NA: http://agencja.se.com.pl 19/01/2009 .

Praca

Wiceminister MRiPS: potrzebna pilna zmiana ustawy o bezrobociu. Rząd ma nowe propozycje

Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, pracodawca cię skontroluje i zapłaci więcej. Nowe prawo podpisane

Czytaj więcej >

Praca

Raport dotyczący reskillingu w polskich firmach przygotowany przez Future Collars odbył się dzisiaj na GPW

Czytaj więcej >