Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS poucza: nie dostarczysz oryginału dokumentu, nie masz co liczyć na pieniądze. Wielu Polaków wciąż popełnia błąd
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 07.03.2023 11:56

ZUS poucza: nie dostarczysz oryginału dokumentu, nie masz co liczyć na pieniądze. Wielu Polaków wciąż popełnia błąd

pieniądze
Biznesinfo

ZUS przypomina, że bez oryginalnego wniosku nie wypłaci zasiłku opiekuńczego. W czasie pandemii wystarczał skan dokumentu. 

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym z ZUS. Jest ono obowiązkowe dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku zatrudnienia na umowę zlecenia, czy inną umowę agencyjną, ale też prowadzenia działalności gospodarczej takie ubezpieczenie jest dobrowolne.

Co ważne z zasiłku opiekuńczego można skorzystać niezależnie od okresu ubezpieczenia, np. zaraz po rozpoczęciu pracy.

W małych firmach (do 20 pracowników) zasiłek ten wypłaca ZUS, w większych natomiast pracodawca. 
 

Skan akceptowany w czasie pandemii

W czasie pandemii Covid-19 pracodawca mógł załączyć skan Z-15A/Z-15B wniosku Z-15A/Z-15B w imieniu  ubezpieczonego pracownika do zaświadczenia  Z-3/Z-3a i zatwierdzić oryginalny, ale to było rozwiązanie tymczasowe
 

Obecnie wniosek należy wysłać pocztą tradycyjną, można dostarczyć osobiście lub skorzystać ze swojego profilu na PUE i wysłać dokument z podpisem elektronicznym (np. przy użyciu profilu zaufanego).

Pracodawca może również przesłać oryginał wniosku otrzymanego przez pracownika do ZUS pocztą tradycyjną. 

Konieczny oryginalny wniosek

Wielu pracodawców o tym nie wie, przez co ZUS musi prosić o dostarczenie oryginału wniosku, a to wydłuża czas przyznania świadczenia, czytamy w informacji przesłanej do redakcji Biznes Info.

 - To pozwoli na uniknięcie długiego czekania na wypłatę – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. 

Tagi: Zasiłek