BiznesINFO.pl

Biznesinfo

ZUS informuje przedsiębiorców. Tyle wyniesie minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne

27 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, jeszcze w styczniu zapłacą 270,90 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne. Od lutego będzie to już 314,10 zł. Natomiast osoby stosujące kartę podatkową muszą już w styczniu opłacić składkę takiej wysokości. Dlaczego?

Ile zapłacą przedsiębiorcy stosujący kartę podatkową?

ZUS podaje, że podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla tych przedsiębiorców jest stawka minimalnego wynagrodzenia. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2023 roku i wynosi 3490 zł brutto.

Obliczona na podstawie tej kwoty minimalna wysokość składki to 314,10 zł. Pozostanie ona niezmienna w okresie styczeń-grudzień 2023 roku.

Co w przypadku przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych?

Tu sytuacja wygląda trochę inaczej. Minimalna wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest ustalana na okres roku składkowego. Ten rozpoczyna się 1 lutego, a kończy 31 stycznia roku następnego.

Wysokość składki zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w pierwszym dniu roku składowego. Dlatego za styczeń przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych zapłacą składkę odpowiednią do minimalnej krajowej obowiązującej w 2022 roku tj. od 3010 zł brutto. Składka za ten miesiąc wyniesie zatem 270,90 zł.

Podwyżka składki, odpowiednio w stosunku do tegorocznego minimalnego wynagrodzenia, nastąpi od lutego br. i będzie obowiązywać do stycznia 2024 roku. Za ten okres przedsiębiorcy będą co miesiąc płacili po 314,10 zł.

Ważne

Mimo iż w lipcu wprowadzona zostanie druga podwyżka minimalnej krajowej, ZUS informuje, że w obu powyższych przypadkach nie wpłynie to już na wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Tagi:

pieniądzeskładkiprzedsiębiorca

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]