BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Znany program rządowy wciąż trwa, możesz otrzymać nawet 31 tys. zł. Wniosek złożysz tylko do 31 marca

9 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

31 marca mija termin składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mój prąd. Jeśli właściciel domu zdecyduje się na panel fotowoltaiczny, magazyn energii, magazyn ciepła, a także system zarządzania energią, będzie mógł otrzymać dotację w wys. nawet 31 tys. zł. W zaktualizowanej edycji programu kwotę dofinansowania instalacji fotowoltaicznej zwiększono do 7 tys. zł, a przy montażu magazynu energii – do 16 tys. zł. 

Dofinansowanie do nawet 50 proc. kosztów inwestycji

Od 15 grudnia w czwartej edycji programu Mój prąd obowiązują korzystne dla Polaków zmiany w zakresie dofinansowania instalacji OZE. Na zakup samych paneli fotowoltaicznych można otrzymać 6 tys. zł, a na przedsięwzięcie z dodatkowymi elementami – 7 tys. zł. Natomiast decydując się na większą instalację – montaż paneli i magazyny energii, można otrzymać nawet 16 tys. zł. Wcześniej było to 7,5 tys. zł.

Właściciel domu, decydując się na panel, magazyn energii, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią, będzie mógł otrzymać nawet do 31 tys. zł dofinansowania – powiedział w grudniu wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Rządowa dotacja obejmuje maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych zakupu urządzeń. Wysokość dofinansowania przydzielanego na zakup magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS pozostała w niezmienionej formie.
 

Kto może skorzystać z programu?

O rządowe dofinansowanie mogą ubiegać się prosumenci w systemie net billing oraz dotychczasowi prosumenci, którzy zmienili system rozliczania z systemu upustów na system net billing. Osoby, które już złożyły wnioski o przyznanie środków na zakup instalacji fotowoltaicznych lub magazynów energii, nie muszą składać nowych dokumentów. Wyższe dofinansowanie zostanie im przyznane automatycznie. Natomiast ci, którzy już otrzymali pieniądze, mogą liczyć na dopłatę środków. Przeliczanie dotacji rozpoczęło się 15 lutego.

Do każdego Wnioskodawcy i Pełnomocnika (jeżeli dotyczy) wysłane zostanie mailowe zawiadomienie o przysługującej mu wysokości dofinansowania. W zawiadomieniu będzie dokładna instrukcja dalszego postępowania w celu złożenia zgody na wypłatę zwiększonego dofinansowania – czytamy na stronie internetowej programu Mój prąd.

Jak złożyć wniosek?

Można to zrobić tylko w formie elektronicznej, poprzez Portal Beneficjenta (wnioski papierowe są odrzucane). Do wniosku należy dołączyć komplet wymaganych dokumentów:

  • zaświadczenie potwierdzające przyłączenie mikroinstalacji OSD,
  • faktury potwierdzające dokonanie płatności za dofinansowywane urządzenia,
  • oświadczenie potwierdzające rozliczanie się wnioskodawcy za wytworzoną/pobraną energię elektryczną na zasadach systemu tzw. net-billing,
  • oświadczenie o dokonaniu zgłoszenia magazynu energii do OSD,
  • protokół odbioru prac od wykonawcy lub oświadczenie wnioskodawcy dotyczące samodzielnego montażu dodatkowych elementów (magazyn ciepła, magazyn energii elektrycznej, system zarządzania energią HEMS/EMS),
  • pełnomocnictwo do złożenia wniosku (jeśli jest potrzebne).

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej programu

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Szefostwo NFZ otrzymało spore nagrody. Najwyższa opiewa na ponad 47 tys. zł
Czytaj więcej >

Finanse

Wpadka wiceministra finansów. Powiedział, że nie zapisał się do PPK
Czytaj więcej >

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]