BiznesINFO.pl
pixabay, EdWhiteImages

pixabay, EdWhiteImages

Zmiany w OZE. Rząd przyjął nowelizację ustawy

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Przepisy w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) przejdą mały lifting. 11 kwietnia rząd zajął się nowelizacją ustawy w zakresie OZE i finalnie ją przyjął. Co takiego zostało zmienione?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką nowelizację przepisów przygotował rząd

  • Co dokładnie się zmieni

  • Czym są OZE

OZE z małym liftingiem

Rząd zajął się nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) - informuje portal Biznes Alert. Zmiany mają dotyczyć kluczowych kwestii związanych z OZE, m.in.: ograniczyć obowiązki koncesyjne dla firm, które zajmują się wykonywaniem małych instalacji oraz zwiększyć moc dla OZE rozumianych jako "mała instalacja".

Zmodyfikowana została definicja "małej instalacji", gdzie maksymalna osiągalna moc elektryczna wyniesie 1 MW, natomiast moc cieplna 3 MW. Dotychczas było to odpowiednio 500 kW i 900 kW.

Przedsiębiorcy zostaną z automatu przeniesieni do kategorii zajmujących się małą instalacją. Jednakże to nie koniec zmian proponowanych przez rząd. Czego jeszcze można się spodziewać w związku z OZE?

Rząd chce przedłużyć szereg mechanizmów do 30 czerwca 2045 r. Biznes Alert powołując się na PAP wylicza m.in.: mechanizm rozliczeń "opustu" funkcjonującego w ramach systemu prosumenckiego, prawa dopłaty do do ceny rynkowej energii elektrycznej w granicach systemu aukcyjnego.

OZE coraz bardziej popularne

Z kolei bankier.pl podkreśla, że nowe przepisy umożliwią Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa podejmowanie działań na rzecz OZE. Zmiany dotkną także podmioty państwowe.

Okazuje się, że dzięki nowelizacji przepisów ułatwioną realizację zadań będą miały również podmioty państwowe realizujące działania w zakresie OZE. Ustawodawca podkreśla w tym zakresie istotna jest działalność na wydzierżawionych gruntach bez konieczności ich zakupu.

OZE w Polsce zyskują na coraz większej popularności. Świadczyć o tym może ogromne zainteresowanie dopłatami do instalacji fotowoltaicznych prowadzonych w ramach programu "Mój prąd".

Eksperci podkreślają, że OZE to także doskonała okazja do inwestowania pieniędzy w przyszłość. OZE zyskują nie tylko na coraz większej popularności, ale stają się również doskonałym pomysłem na biznes.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >