Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiana w mandatach karnych już obowiązuje. Można je odebrać przez internet
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 22.05.2023 09:18

Zmiana w mandatach karnych już obowiązuje. Można je odebrać przez internet

fotoradar
Domena publiczna

Jeśli kierowca się zgodzi, może otrzymać mandat z fotoradaru drogą elektroniczną. To efekt rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, które opublikowano w Dzienniku Ustaw 21 kwietnia, a które zaczęło obowiązywać od dzisiaj tj. od 22 maja. Wprowadzenie nowego sposobu doręczania mandatów ma na celu zmniejszyć koszty Skarbu Państwa w zakresie doręczenia mandatów pocztą tradycyjną. Tylko w 2021 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego wydał na przesyłki pocztowe ponad 16 mln zł.

Nowy sposób odbioru mandatów karnych

„Rzeczpospolita” informuje, że od 22 maja obowiązuje nowela rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. W praktyce oznacza to, że kierowcy mogą przez internet odebrać mandat karny w związku z wykroczeniem zarejestrowanym przez fotoradar.

21 dni na odbiór mandatu

Aby skorzystać z elektronicznego doręczenia mandatu, kierowca musi wyrazić na to zgodę i założyć konto w Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta (eBOK). Jest ono obsługiwane przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) – komórkę organizacyjną Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. W maju 2022 roku konto na eBOKu CANARD miało już 150 tys. użytkowników i według rządowych danych liczba ta miała cały czas wzrastać.

Sprawca wykroczenia będzie miał 21 dni, aby pobrać mandat z systemu. Pokwitowanie odbioru wymaga złożenia kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub osobistego. Za datę przyjęcia mandatu uznaje się dzień, w którym sprawca wykroczenia pokwitował jego odbiór w systemie teleinformatycznym – czytamy w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Jeśli mandat nie zostanie pokwitowany w ciągu trzech tygodni, sprawca wykroczenia otrzyma go pocztą tradycyjną ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Cel? Zmniejszenie wydatków Skarbu Państwa

Elektroniczne doręczanie mandatów karnych za wykroczenia zarejestrowane przez fotoradary ma zmniejszyć wydatki Skarbu Państwa ponoszone z tytułu wysyłki mandatów pocztą tradycyjną tzn. przesyłkami poleconymi z potwierdzeniem odbioru. W uzasadnieniu rozporządzenia wskazano, że w 2021 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego wydał na przesyłki pocztowe 16 mln zł.