BiznesINFO.pl
Pexels/Mikhail Nilov

pixabay.pl

Zmiana miejsca prowadzenia działalności

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Czekańska

Udostępnij:

Zmiana miejsca prowadzenia działalności dotyczy niejednej firmy. Dokonując tej czynności, przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze, że będą musieli o tym fakcie poinformować szereg instytucji. Czy musisz wypełnić odpowiedni wniosek NIP, aby poinformować o zmianie miejsca prowadzenia działalności?

Konieczność informacji a zmiana miejsca prowadzenia działalności

Zapewne zastanawiasz się, czy zawsze musisz zgłaszać zmianę miejsca prowadzenia działalności. Obojętnie, czy prowadzisz jednoosobową działalność czy też większą firmę, aktualizacja danych adresowych firmy wiąże się z koniecznością poinformowania o zmianie konkretnych instytucji. W zależności od tego, jaką formę działalności prowadzisz, będziesz musiał zgłosić się do mniejszej lub większej ilości organów.

Do kiedy musisz się zgłosić aktualizację danych adresowych firmy?

Jak wynika z w art. 15 ust. 1 Ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2004 nr 173 poz. 1807) , informację o aktualizacji miejsca prowadzenia działalności gospodarczej musisz zgłosić do 7 dni od wprowadzenia zmiany.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności a CEIDG

Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą czy też spółkę cywilną, w przeciągu siedmiu dni od zmiany miejsca prowadzenia działalności musisz zgłosić się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nowy adres siedziby firmy należy wpisać w punkcie 10 wniosku.

Wysłanie wniosku online

Wniosek możesz wypełnić online. Są dostępne dwie opcje na wysłanie wniosku:

  • poprzez portal biznes.gov.pl – wystarczy, że zalogujesz się profilem zaufanym, a następnie wypełnisz wniosek i podpiszesz go profilem zaufanym bądź podpisem kwalifikowanym;

  • przez stronę CEIDG – zaloguj się na stronę, a następnie wypełnij wniosek CEIDG-1 i podpisz go profilem zaufanym bądź podpisem kwalifikowanym.

Dostarczenie wniosku osobiście w urzędzie

Wniosek możesz dostarczyć:

  • w urzędzie miasta bądź gminy;

  • w urzędach dzielnicowych miasta Warszawy;

  • w urzędach miast na prawach powiatu.

Jeśli chcesz załatwić sprawę osobiście w urzędzie, możesz:

  • wypełnić formularz na stronie CEIDG – możesz to zrobić bez zakładania konta, wystarczy, że zapamiętasz kod numer wniosku i podasz go w urzędzie;

  • wypełnić i podpisać formularz, który dostaniesz bezpośrednio w urzędzie;

  • pobierając wniosek CEIDG-1 ze strony. Następnie należy wydrukować go, podpisać i zanieść do urzędu.

Wysłanie wniosku listem poleconym

Wniosek dotyczący zmiany miejsca prowadzenia działalności możesz również dostarczyć listem poleconym. Należy jednak przy tym pamiętać, że nie obędzie się bez dodatkowych kosztów. Dostarczony dokument powinien być w tym przypadku opatrzony podpisem wnioskodawcy, który zostanie potwierdzony u notariusza. Wniosek odnajdziesz na stronie biznes.gov.pl.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności w spółce cywilnej

Przedsiębiorcy posiadający spółkę cywilną muszą pamiętać o tym, że wniosek CEIDG-1 musi złożyć każdy ze wspólników z osobna. Oprócz tego zmianę należy zgłosić poprzez wniosek NIP-2. Należy przy tym pamiętać, że wspólnicy firmy obligatoryjnie muszą wprowadzić zmiany do umowy spółki.

Co w przypadku kasy fiskalnej?

Przedsiębiorcy często ewidencjonują swoją sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej. W tym przypadku należy zmianę siedziby firmy zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu siedmiu dni od dokonania zmiany. Należy również pamiętać o tym, że obligatoryjnie należy dokonać zmiany adresu w kasie fiskalnej oraz wpisu do książki serwisowej.

Podatki a zmiana miejsca prowadzenia działalności

Zapisy w art. 17 § 1, które dotyczą właściwości miejscowej organów podatkowych, informują, że dla celów zarówno podatku od towarów i usług, jak i podatku dochodowego, ustala się urząd skarbowy według adresu siedziby podatnika spółki bądź adresu zamieszkania w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Oznacza to, że właściciel firmy, dokonujący zmiany miejsca prowadzenia działalności, musi mieć na uwadze, że może się przy tym zmienić również jego urząd skarbowy.

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >