Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Zmiana miejsca prowadzenia działalności
Maria Czekańska
Maria Czekańska 29.05.2021 02:00

Zmiana miejsca prowadzenia działalności

Pexels/Mikhail Nilov
pixabay.pl

Zmiana miejsca prowadzenia działalności dotyczy niejednej firmy. Dokonując tej czynności, przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze, że będą musieli o tym fakcie poinformować szereg instytucji. Czy musisz wypełnić odpowiedni wniosek NIP, aby poinformować o zmianie miejsca prowadzenia działalności?

Konieczność informacji a zmiana miejsca prowadzenia działalności

Zapewne zastanawiasz się, czy zawsze musisz zgłaszać zmianę miejsca prowadzenia działalności. Obojętnie, czy prowadzisz jednoosobową działalność czy też większą firmę, aktualizacja danych adresowych firmy wiąże się z koniecznością poinformowania o zmianie konkretnych instytucji. W zależności od tego, jaką formę działalności prowadzisz, będziesz musiał zgłosić się do mniejszej lub większej ilości organów.

Do kiedy musisz się zgłosić aktualizację danych adresowych firmy?

Jak wynika z w art. 15 ust. 1 Ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2004 nr 173 poz. 1807) , informację o aktualizacji miejsca prowadzenia działalności gospodarczej musisz zgłosić do 7 dni od wprowadzenia zmiany.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności a CEIDG

Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą czy też spółkę cywilną, w przeciągu siedmiu dni od zmiany miejsca prowadzenia działalności musisz zgłosić się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nowy adres siedziby firmy należy wpisać w punkcie 10 wniosku.

Wysłanie wniosku online

Wniosek możesz wypełnić online. Są dostępne dwie opcje na wysłanie wniosku:

  • poprzez portal biznes.gov.pl – wystarczy, że zalogujesz się profilem zaufanym, a następnie wypełnisz wniosek i podpiszesz go profilem zaufanym bądź podpisem kwalifikowanym;

  • przez stronę CEIDG – zaloguj się na stronę, a następnie wypełnij wniosek CEIDG-1 i podpisz go profilem zaufanym bądź podpisem kwalifikowanym.