BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Zasiłek pogrzebowy. Rząd analizuje możliwość zmiany wysokości świadczenia

1 Listopada 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Zdaniem ekspertów obecna wysokość zasiłku pogrzebowego nie pokrywa w pełni kosztów pogrzebu. Obecnie wynosi on 4 tys. złotych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozważa możliwość podwyższenia tej kwoty.

Zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego

Podwyżki cen i usług nie ominęły branży pogrzebowej. Już w lipcu eksperci z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych zwracali uwagę, że obecna kwota zasiłku pogrzebowego jest niewystarczająca.

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej, w odpowiedzi na interpelację poselską, podaje następującą odpowiedź:  

"Odnosząc się do pytania, czy planowane są działania zmierzające do podwyższenia obowiązującej kwoty zasiłku pogrzebowego informuję, że obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego" - podaje portal bankier.pl.

Zasiłek pogrzebowy

Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. złotych dla członka rodziny zmarłego, a także osobie obcej, pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego do wysokości poniesionych kosztów w kwocie nie wyższej niż 4 tys. złotych.

Zasiłek pogrzebowy przyznawany jest osobie, która ponosi koszty pochówku. ZUS wypłaca go m.in. wdowie i wdowcowi (nawet jeśli została orzeczona separacja), rodzicom, dziadkom, rodzeństwu, dzieciom własnym lub przysposobionym czy wychowywanym w ramach rodziny zastępczej, a także wnukom. 

Kwota ta nie zmieniła się od 11 lat.

Tagi:

Zasiłek

Podobne artykuły

Finanse

PKO Bank Polski wydał ważny komunikat. Konta firmowe Inteligo zostaną wygaszone
Czytaj więcej >

Finanse

1000 plus zamiast 500 plus. Plany PiS. Minister wyjaśnia
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zaniżył tysiące emerytur. Możesz jednak dostać wyrównanie
Czytaj więcej >

Finanse

Wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów. Jeśli je przekroczą, ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd chce wprowadzić nowy system. Informacje o wszystkich oszczędnościach emerytalnych Polaków znajdą się w jednym miejscu
Czytaj więcej >

Praca

Dopłata do okularów dla pracownika. Pod pewnymi warunkami można dostać nawet 300 złotych
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]