Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Zasiłek opiekuńczy nie będzie wieczny. Termin kończy się 25 kwietnia
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 16.04.2021 02:00

Zasiłek opiekuńczy nie będzie wieczny. Termin kończy się 25 kwietnia

Ogromne nagrody finansowe dla pracowników rządowej agencji
Biznes Info

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wygasa już 25 kwietnia. ZUS przypomina szczegóły związane z możliwością uzyskania świadczenia. Otwarcie żłobków i przedszkoli wpływa na wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  • Kiedy kończy się jego wypłata

  • Z jakiego powodu dodatkowy zasiłek opiekuńczy dobiega końca

ZUS o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie wprowadzone w marcu 2020 r., które było stale przedłużane ze względu na kolejne lockdowny. Jak podkreśla ZUS na swojej oficjalnej stronie internetowej, ograniczenie zajęć w przedszkolach i żłobkach miało na celu zatrzymanie transmisji koronawirusa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest rodzicom i opiekunom prawnym dzieci do 8. roku życia. Aby otrzymać pieniądze konieczne jest objęcie ubezpieczeniem chorobowym. Zasiłek przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia i nie wlicza się do limitu 60 dni zwykłego zasiłku.

ZUS wielokrotnie podkreślał, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, którzy ze względu na zamknięcie żłobków czy przedszkoli zmuszeni byli do rezygnacji z pracy. Jednakże uzyskanie świadczenia wiąże się ze złożeniem oświadczenia.

Pracownik lub zleceniobiorca zobowiązany jest to poinformowania o sytuacji swojego pracodawcy. W związku z tym musi złożyć u niego specjalne oświadczenie potwierdzające zamknięcie placówki.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy kończy się 25 kwietnia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które było wielokrotnie przedłużane. Świadczenie przysługuje za cały okres opieki nad dzieckiem, nawet za dni wolne od pracy.

Istotną kwestią jest również fakt, że dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie otrzymamy, gdy dzieckiem ze względu na pandemię przestała zajmować się np.: babcia. ZUS bardzo mocno podkreśla to na swojej stronie internetowej.

Jednocześnie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego kończą się już 25 kwietnia. Wszystko za sprawą otwarcia żłobków i przedszkoli w ramach obostrzeń. Rodzice będą mogli ponownie wysłać dzieci do placówki.

Przypomnijmy, że dotychczas zajęcia w placówkach mogły się odbywać tylko dla dzieci wybranych grup zawodowych, np.: medyków, funkcjonariuszy służb mundurowych. Obecnie wszystko się zmienia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Msz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]