zakaz-handlu-zamkniecie-publicdomainpictures.net
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 25 Lutego 2020

W 2 lata zniknęło 7 tys. sklepów. Zakaz handlu działa odwrotnie niż zamierzono

Zakaz handlu sieje prawdziwe spustoszenie. Od dwóch lat spada liczba sklepów. Na koniec 2019 roku w Polsce było ich 95 tysięcy. Likwidowane są przede wszystkim najmniejsze sklepy spożywcze. Zakaz handlu uderzył w najmniejszych, za to supermarkety i dyskonty radzą sobie coraz lepiej i powiększają liczbę swoich placówek - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Zakaz handlu zbiera żniwa

Z raportu “Universe Update” firmy Nilsen wynika, że najlepiej z zakazem handlu radzą sobie supermarkety i dyskonty. W latach 2017-2019 ich liczba wzrosła odpowiednio z 3690 do 4148 i z 3849 do 4140. Ubyło za to hipermarketów. Obecnie jest ich 335 (z 346). W tym okresie liczba drogerii utrzymywała się na tym samym poziomie - 8051, ale w drugiej połowie 2019 roku ich liczba wzrosła o blisko 100 placówek.

Dostaniesz przelew, pożegnaj przyznany zasiłek. ZUS zabierze pieniądzeDostaniesz przelew, pożegnaj przyznany zasiłek. ZUS zabierze pieniądzeCzytaj dalej

Zakaz handlu niszczy najmniejszych

Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, w ciągu ostatnich trzech lat liczba dużych sklepów spożywczych zmalała z 7152 do 7074, a średnich obniżyła się z 27 265 do 25 914. Ale zakaz handlu najmocniej uderzył w najmniejsze sklepy. Ich liczba spadła z 35 418 do 30 463. A przecież miało być zupełnie odwrotnie - w założeniu zakaz handlu miał wyrównywać szanse małych i dużych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd wydał w dwa miesiące 30 mln zł na nagrody. Trzy ministerstwa o pieniądzach wciąż milczą
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Zakaz handlu odbił się także na kioskach, których zniknęło 1800, a ich liczba to teraz 9137. Także sklepy tytoniowe ucierpiały. Na koniec 2019 roku było ich 850 (spadek z 1085). Kosmetyczny wzrost zanotowały stacje paliw. Jest ich o 20 więcej - w sumie 6360. Sklepów alkoholowych jest niemal tyle samo - 5678. Liczba punktów handlowych zmniejszyła się z 110 do 102 tysięcy w ciągu trzech lat.

Zakaz handlu to nie wszystko

Ale zakaz handlu to nie jedyna przyczyna upadku sklepów. Zmieniają się także konsumenci, którzy mają wysokie oczekiwania i potrzeby pod względem zakupów. Lokalnym biznesom ciężko jest konkurować z sieciami, które oferują znacznie szerszy wybór asortymentu i promocyjne ceny.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

- Współczesny polski shopper stawia wysokie wymagania. Oczekuje dobrze przygotowanej oferty, szerokiego wyboru, atrakcyjnych promocji i jednocześnie to wszystko ma być na wyciągnięcie ręki – blisko, szybko i wygodnie. Analizy wyraźnie wskazują związek pomiędzy zaspokajaniem tych potrzeb a trendem liczebności poszczególnych kanałów. Rośnie liczba dyskontów i supermarketów przy jednoczesnym spadku numeryki sklepów małych (poniżej 40 mkw.) oraz średnich (41-100 mkw.) - tłumaczy Marcin Cyganiak, dyrektor handlowy Nielsen Connect w Polsce, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Akcja straży w parku Moczydło. Łabędź zaplątał się w linkę wędkarską
  2. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wprowadzono dodatkowe kontrole na polskich lotniskach. Ważna wiadomość dla
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News