Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już od 20 maja
Flickr/Marco Verch
Autor Radosław Święcki - 12 Maja 2020

Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodzianką

Już za tydzień nie będziemy mogli kupić papierosów mentolowych, a także tych z kapsułką w filtrze. To efekt unijnej dyrektywy z 2014 roku. Okazuje się, że połowa palaczy nie wie, że istnieje taki zakaz.

Zakaz od 20 maja

Przyzwyczailiśmy się w ostatnich dniach, że wszelkie zakazy zostają znoszone, tymczasem w przyszłym tygodniu pojawi się kolejny, tym razem jednak nie związany z pandemią koronawirusa. Jego wprowadzenie istotnie wpłynie na życie 9 mln Polaków - bo tylu właśnie w Polsce mamy aktywnych palaczy tytoniu.

Od 20 maja wejdzie w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową w ponad 100 tys. punktów detalicznych w Polsce. To efekt unijnej dyrektywy, przyjętej jeszcze w 2014 roku, której założeniem jest przyczynienie się do spadku liczby nałogowych palaczy.

Wiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensjiWiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensjiCzytaj dalej

Zakaz ten uderzy w miliony Polaków. Z danych Federacji Konsumentów wynika, że obecnie papierosy pali w naszym kraju około 9 mln osób, z czego blisko połowa to palacze papierosów mentolowych. Dla blisko połowy z nich unijna regulacja będzie niemiłym zaskoczeniem. Dlaczego? Ponieważ nie mają o niej pojęcia.

- Z badań wynika, że blisko 50 proc. konsumentów nie wie o zakazie sprzedaży, który ma wejść 20 maja. Jednocześnie prawie 20 proc. badanych deklaruje, że jest gotowe sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku – mówi – cytowany przez Business Insider – Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Polacy mają dość zakazu handlu w niedzielę. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Ptaszyński nie ma wątpliwości, że zakaz sprzedaży papierosów mentolowych będzie miał znaczący wpływ na handel detaliczny w Polsce.

- Polska wyróżnia się na tle krajów Unii Europejską, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych wyrobów tytoniowych. Stanowią one u nas blisko 30 proc. rynku. W niektórych sklepach odpowiadają one za 15 proc., a nawet 40 proc. obrotu. Dlatego ta planowana zmiana, będzie miała tak duży wpływ na handel detaliczny w Polsce – mówi prezes PIH.

Znaczące przychody do budżetu

Ptaszyński przytacza również dane z których wynika, że ze sprzedaży papierosów wpływa do budżetu państwa rocznie około 26 mld zł, co oznacza, że 7-9 mld zł przychodów każdego roku stanowią właśnie papierosy mentolowe.

Prezes PIH w związku z wejściem w życie unijnej dyrektywy skierował apel do Ministerstwa Finansów, konsumentów, a także mediów.

Oszuści wykorzystują klientów Biedronki i mogą całkowicie wyczyścić im konta. Nie daj się nabrać na Oszuści wykorzystują klientów Biedronki i mogą całkowicie wyczyścić im konta. Nie daj się nabrać na "zniżkę”Czytaj dalej

- Stajemy przed bardzo dużym wyzwaniem i jako organizacja zwracamy się z apelem w pierwszej kolejności do Ministerstwa Finansów, KAS, żeby nie dopuścili do zalania nas papierosami przemycanymi do Polski. Kolejny apel kierujemy do konsumentów, aby nie korzystali z wyrobów podrabianych z szarej strefy, które produkowane są bez żadnego nadzoru i nie spełniają norm jakościowych i mogą zawierać inne substancje niewiadomego pochodzenia. Trzeci apel kierujemy do mediów, aby uświadomić jak największą liczbę konsumentów o zbliżającym się zakazie sprzedaży – podkreślił Ptaszyński.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Złodzieje ukradli samochód ratownikowi LPR. W środku był sprzęt, bez którego nie może latać
  2. Artur Barciś i Cezary Żak zwracają się z ważnym apelem do narodu. Wszystko w ramach popularnej akcji Hot16Challenge
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Z samego rana Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do Polaków. Bardzo ważne słowa
Rząd zaostrza kary do 30 tys. zł, trzeba zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Woś: skończył się czas próśbRząd zaostrza kary do 30 tys. zł, trzeba zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Woś: skończył się czas próśbCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News