BiznesINFO.pl
Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już od 20 maja

Flickr/Marco Verch

Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodzianką

12 Maja 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Już za tydzień nie będziemy mogli kupić papierosów mentolowych, a także tych z kapsułką w filtrze. To efekt unijnej dyrektywy z 2014 roku. Okazuje się, że połowa palaczy nie wie, że istnieje taki zakaz.

Zakaz od 20 maja

Przyzwyczailiśmy się w ostatnich dniach, że wszelkie zakazy zostają znoszone, tymczasem w przyszłym tygodniu pojawi się kolejny, tym razem jednak nie związany z pandemią koronawirusa. Jego wprowadzenie istotnie wpłynie na życie 9 mln Polaków - bo tylu właśnie w Polsce mamy aktywnych palaczy tytoniu.

Od 20 maja wejdzie w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych oraz tych z kapsułką smakową w ponad 100 tys. punktów detalicznych w Polsce. To efekt unijnej dyrektywy, przyjętej jeszcze w 2014 roku, której założeniem jest przyczynienie się do spadku liczby nałogowych palaczy.

Zakaz ten uderzy w miliony Polaków. Z danych Federacji Konsumentów wynika, że obecnie papierosy pali w naszym kraju około 9 mln osób, z czego blisko połowa to palacze papierosów mentolowych. Dla blisko połowy z nich unijna regulacja będzie niemiłym zaskoczeniem. Dlaczego? Ponieważ nie mają o niej pojęcia.

- Z badań wynika, że blisko 50 proc. konsumentów nie wie o zakazie sprzedaży, który ma wejść 20 maja. Jednocześnie prawie 20 proc. badanych deklaruje, że jest gotowe sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku – mówi – cytowany przez Business Insider – Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu.

Ptaszyński nie ma wątpliwości, że zakaz sprzedaży papierosów mentolowych będzie miał znaczący wpływ na handel detaliczny w Polsce.

- Polska wyróżnia się na tle krajów Unii Europejską, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych wyrobów tytoniowych. Stanowią one u nas blisko 30 proc. rynku. W niektórych sklepach odpowiadają one za 15 proc., a nawet 40 proc. obrotu. Dlatego ta planowana zmiana, będzie miała tak duży wpływ na handel detaliczny w Polsce – mówi prezes PIH.

Znaczące przychody do budżetu

Ptaszyński przytacza również dane z których wynika, że ze sprzedaży papierosów wpływa do budżetu państwa rocznie około 26 mld zł, co oznacza, że 7-9 mld zł przychodów każdego roku stanowią właśnie papierosy mentolowe.

Prezes PIH w związku z wejściem w życie unijnej dyrektywy skierował apel do Ministerstwa Finansów, konsumentów, a także mediów.

- Stajemy przed bardzo dużym wyzwaniem i jako organizacja zwracamy się z apelem w pierwszej kolejności do Ministerstwa Finansów, KAS, żeby nie dopuścili do zalania nas papierosami przemycanymi do Polski. Kolejny apel kierujemy do konsumentów, aby nie korzystali z wyrobów podrabianych z szarej strefy, które produkowane są bez żadnego nadzoru i nie spełniają norm jakościowych i mogą zawierać inne substancje niewiadomego pochodzenia. Trzeci apel kierujemy do mediów, aby uświadomić jak największą liczbę konsumentów o zbliżającym się zakazie sprzedaży – podkreślił Ptaszyński.

Tagi:

zakazUEpapierosy

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >