BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ty też możesz do niej należeć. Znamy zarobki polskiej klasy średniej

30 Września 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Wypłata to niewątpliwie jeden z najważniejszych wskaźników, przy określaniu przynależności do danej klasy społecznej. Polski Instytut Ekonomiczny opublikował szczegółowy raport, w którym określa dokładnie kto przynależy do klasy średniej, a kto nie ma lic

Wypłata jaką co miesiąc otrzymujemy do rąk własnych jest jednym z najważniejszych wyznaczników tego, do której z klas przynależymy. No właśnie, ale ile trzeba zarabiać, by móc tytułować się członkiem klasy średniej w Polsce? Sprawę zbadał Polski Instytut Ekonomiczny, który opublikował ostatnio raport. W tym wskazuje, że 3 na 4 pracujących Polaków należy do klasy średniej.

PIE idzie dalej i wskazuje dokładnie, że - uwzględniając przede wszystkim kryterium dochodowe - w gronie Polaków w wieku 24 - 64 lata aż 54% to klasa średnia. 30% z nich tworzy klasę niższą, a 16% należy do klasy wyższej. Zgodnie z raportem PIE, by móc tytułować się członkiem klasy średniej nasza wypłata powinna nam pozwalać na uzyskanie rozporządzalnego dochodu netto na poziomie od 1,5 tys. złotych do 4,5 tys. złotych na jednego członka rodziny.

Sama wypłata jednak to nie wszystko. Ważne jest także stanowisko, które dana osoba piastuje w ramach stosunku pracy. To drugie kryterium określające klasę średnią. Jej przedstawiciele natomiast powinni być zatrudnieni na stanowisku średniego szczebla, gdzie wykonują pracę umysłową. Przyjęcie obu kryteriów pozwoliło na określenie, że przedstawicieli polskiej klasy średniej jest nad Wisłą 11 do 12 mln osób.

Wypłata istotna do określenia klasy społecznej, ale nie jedyna

Jednak nie wszyscy zgadzają się z danymi opublikowanymi przez PIE. W rozmowie z portalem INNPoland.pl socjolog, Hubert Gieliński, zwraca uwagę na to, że nie brak badaczy, dla których wyznacznikiem jest wypłata na poziomie średniej krajowej. Ci zresztą wskazują korelację między klasą średnią, a średnią krajową.

 - Zdaniem wielu badaczy do klasy średniej w Polsce powinno się zaliczać osoby zarabiające co najmniej średnią krajową. Oznaczałoby to, że do tej grupy można zaliczyć około jednej trzeciej pracujących w Polsce osób. A to oznacza, że klasa średnia to nie 12 milionów ludzi, ale ok. 5,6 mln - mówi Gieliński.

Inni wskazują także na aspiracje członków klasy średniej. Mówi o tym chociażby Paula Kukołowicz, jedna z autorek analizy PIE. Jak wskazuje, obecnie według Polaków swobodne zaspokojenie potrzeb rodziny to koszt około 6,6 tys. złotych netto miesięcznie. To wciąż jednak o 1,9 tys. złotych więcej, niż średni dochód gospodarstw domowych członków klasy średniej. 

 - Ważnym elementem charakterystyki klasy średniej są aspiracje jej członków. Jeżeli chodzi o oczekiwania dotyczące wzrostu dochodu, to członkowie klasy średniej oceniają, że kwota, która pozwoliłaby na swobodne zaspokojenie potrzeb rodziny to średnio 6,6 tys. zł netto miesięcznie. Stanowi to kwotę o 1,9 tys. zł wyższą niż aktualnie mierzony średni dochód gospodarstw domowych przynależących do tej kategorii (4,7 tys. zł) - wskazuje autorka raportu PIE.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >