BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Wynagrodzenie wyższe nawet o 400 zł. Nowy dodatek będzie przyznawany już od niedzieli 30 maja

28 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Dodatek terenowy dla pracowników socjalnych już niebawem zostanie zwiększony do 400 zł. Lepsza wycena pracy poza ośrodkiem pomocy to nie jedyne zmiany, jakie czekają na zatrudnionych - będą mogli liczyć także na szybszy urlop i jednolitą ścieżkę awansu. Nowa ustawa zaostrza także kary dla osób, które prowadzą nielegalne ośrodki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką podwyżkę zanotuje dodatek terenowy

  • Co zmieni się w kwestii urlopów

  • O ile wzrosną kary

Dodatek terenowy z podwyżką

Dodatek terenowy już niebawem wzrośnie, a wszystko dzięki nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, która zacznie obowiązywać w niedzielę 30 maja. Portal money.pl podaje, że dodatek terenowy będzie wynosił 400 zł. Aktualna stawka to 250 zł.

Kto otrzyma dodatek terenowy? Pracownik socjalny, który podejmuje aktywności w terenie. Dodatkowe pieniądze należą się za przeprowadzanie wywiadów środowiskowych lub pracę socjalną poza ośrodkiem pomocy społecznej.

Z punktu widzenia pracowników socjalnych kluczowa jest także konstrukcja przyznawania nadprogramowych pieniędzy. Nowa ustawa zakłada, że dodatek terenowy nie będzie uwzględniany w kwocie najniższego wynagrodzenia za pracę.

Wyższy dodatek terenowy i ostrzejsze kary

Dodatek terenowy to nie jedyny finansowy aspekt regulacji, który zanotuje podwyżkę. Na mocy nowelizacji zostaną zaostrzone kary, które grożą za prowadzenie nielegalnego prywatnego domu opieki całodobowej.

Już od najbliższej niedzieli wojewoda będzie mógł ukarać właścicieli sankcjami w wysokości 10, 20 lub 30 tys. zł. Ostateczna kwota jest uzależniona od liczby mieszkańców.

Na dużo bardziej dotkliwe konsekwencje muszą przygotować się osoby, które nadal prowadzą placówki bez zezwolenia lub otworzyły kolejne. Za tego typu wykroczenie będzie groziła kara rzędu 60 tys. zł. Aktualna stawka wynosi 40 tys. zł.

Nie tylko dodatek terenowy ulegnie zmianie. Szybsze prawo do urlopu, awanse i usługi opiekuńcze

Dodatek terenowy to nie jedyny korzystny zapis nowelizacji. Inicjatorzy zmian postanowili zmodyfikować także zasady urlopów. Pracownik socjalny otrzyma dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego po trzech latach pracy. Obecnie nabywa prawo do dni wolnych dopiero po przepracowaniu pięciu lat.

Nowa ustawa doprecyzowuje również ścieżkę awansu zawodowego, która ma być identyczna na terenie całej Polski. Co więcej, pracownicy socjalni będą mieli także możliwość skorzystania z regularnych szkoleń (przynajmniej raz na dwa lata).

Zapisy wprowadzają także nowy mechanizm - specjalną procedurę przyznawania usług opiekuńczych w trybie pilnym. Z tego rozwiązania będzie można skorzystać np. w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Mechanizm ma usprawnić świadczenie pomocy i umożliwić natychmiastową reakcję. Urszula Kućma, zastępca dyrektora MOPS w Jaśle, wskazała w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że dzięki nowelizacji ze wsparcia będzie mogła skorzystać m.in. osoba niepełnosprawna lub starsza po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Biznesinfo

Banknoty kolekcjonerskie mogą mieć niezwykłą wartość. Za "stówkę" dostaniesz nawet 1500 zł

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >