pieniądze-w-kieszeni-pxhere
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Lutego 2020

Wynagrodzenia miały rosnąć, a maleją. Spodziewaj się obniżki pensji

Wynagrodzenie miało być wyższe, ale dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią co innego. Średnie zarobki w średnich i dużych firmach wynoszą 5282,80 zł brutto, a to oznacza, że są o 320 zł niższe niż w grudniu ubiegłego roku.

Wynagrodzenie miało iść w górę. GUS rozwiał wątpliwości

Pojawiły się pierwsze statystyki z tego roku. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w styczniu średnie wynagrodzenie w sektorze firm wyniosło 5252,80 zł brutto. W stosunku do stycznia ubiegłego roku przeciętna podwyżka wyniosła 7,1 proc. Jak podaje portal money.pl, skala wzrostu wynagrodzeń jest porównywalna do tych z wcześniejszych analiz GUS, ale można zauważyć małe przyspieszenie.

Kultowy produkt w słynnej sieciówce już dziś. Kasjerów czekają długie kolejkiKultowy produkt w słynnej sieciówce już dziś. Kasjerów czekają długie kolejkiCzytaj dalej

Co ciekawe, jeśli spojrzeć na podwyżki wynagrodzeń pod kątem szacunków ekspertów, to jest to wyższy wzrost. Średnie prognozy wskazywały na wzrost na poziomie 6,7 proc. Ale portal money.pl zwraca uwagę, że jeszcze pod koniec zeszłego roku średnie wynagrodzenie było znacznie wyższe - w grudniu 2019 roku przeciętna płaca wynosiła ponad 5600 zł brutto.

Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Średnie wynagrodzenie jest niższe? Nie do końca

Ale to nie oznacza, że płaca przestała się podnosić. Te statystyki wynikają ze specyfiki czasu, w którym były notowane. Grudzień to czas premii świątecznych i innych dodatków, które mogą znacznie zawyżać dane. W styczniu wszystko wraca do normalnego poziomu.

Warto też podkreślić, że dane GUS są podawane w brutto - kwota wynagrodzenia “na rękę” jest znacznie niższa po odliczeniu składek itd. Poza tym badanie instytucji dotyczy tylko średnich i dużych przedsiębiorstw. Nie bierze się pod uwagę tych, które zatrudniają mniej niż dziesięć osób. Dane nie uwzględniają też pracowników działających na umowach zlecenie czy dzieło - podaje portal money.pl.

Dynamika zatrudnienia spada

Opublikowane w środę dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że przedsiębiorstwach średniej i dużej wielkości pracuje obecnie 6 mln 440 tys. osób. Zatrudnienie podniosło się o 1,1 proc. w skali roku, co oznacza, że dynamika zanotowała spadek. W grudniu zeszłego roku tempo zatrudnienia wynosiło 2,6 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. Zbezcześcili dorobek zmarłego powstańca. Wyrzucili książki i dokumenty z Powstania na śmietnik
  2. Przewlekłe zapalenie trzustki. Objawy i sposoby leczenia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. W panice robili wszystko, by chronić się przed koronawirusem. Film z samolotu odbiera mowę
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News