wydatki
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Redakcja BiznesInfo - 4 Czerwca 2020

Ile wynoszą miesięczne wydatki Polaków? Kwota jest przerażająca, na przyjemności zostaje niewiele

Wydatki statystycznego Polaka oscylują granicach 2 tys. złotych. GUS wskazał, ile wynosi dochód rozporządzalny i ile średnio Polak ma do wydania na "przyjemności". Kwota niestety nie jest zbyt duża.

Wydatki statystycznego Polaka

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego miesięcznie na swoje wydatki posiadamy w portfelach średnio 1819 zł. Jest to tzw. dochód rozporządzalny, a zatem pieniądze, które zostają po odprowadzeniu podatków i składek na ubezpieczenia. Przerażające jest zatem, że na podstawowe i obligatoryjne wydatki poświęcamy ponad dwie trzecie wskazanej kwoty (bagatela 1252 zł, biorąc pod uwagę wymienioną wyżej kwotę). Jak podaje Urząd w komunikacie, to wynik o 5 proc. wyższy niż ten za rok poprzedni (przy uwzględnieniu inflacji), czytamy w serwisie money.pl.

Czy więc Polacy mają pieniądze na przyjemności? Ile zostaje w kieszeni przeciętnego mieszkańca Polski na wymarzone wakacje czy upragniony dom?

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

Wydatki różnych grup społecznych

Jak wynika z raportu pracownicy mogą liczyć na 1832 zł dochodu przy jednoczesnych wydatkach na poziomie 1236 zł. Rolnicy natomiast wykazują dochód na poziomie 1667 zł i 914 złotych wydatków. Samozatrudnieni 2174 zł dochodu i 1472 zł wydatków, emeryci 1864 zł dochodu i 1364 zł wydatków. Niestety sytuacja rencistów nie napawa optymizmem. Ich dochód waha się na poziomie 1498 z, przy obowiązkowych wydatkach rzędu 1222 zł.

GUS podał, że dla 61 proc. gospodarstw domowych przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny wynosił poniżej 2 tys. zł. Dla co trzeciego - od 2 do 4 tys. zł. Wynikiem na poziomie od 4 do 6 tys. zł może szczycić się jedynie nieco poniżej 4 proc. gospodarstw. Natomiast wyższym - 1,4 proc.

Nie ma się zatem, co łudzić, na odkładanie na przyjemności za wiele nie zostaje, a wydatki związane z niezbędnym minimum są ogromne.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy 2. Zadziwiający wyciek z najbliższego otoczenia Kaczyńskiego. Na Nowogrodzkiej robi się gorąco

Wydatki Polaków na przestrzeni ostatnich lat

W „Fakcie” wyczytujemy, że jeszcze w 2018 roku dochód rozporządzalny wynosił 1693 zł przy odprowadzeniu 1187 zł podatków. W porównaniu do 2015 roku, w którym to dochód sięgnął poziomu 1386 zł, a wydatki - 1091 zł, to tegoroczny rezultat w teorii wydaje się optymistyczny.

W 2019 roku obowiązkowe wydatki stanowiły ok. 68,8 proc. naszych dochodów. Choć wynik ten wydaje się spory, to i tak prezentuje się lepiej, niż w poprzednich latach. W 2015 roku wydatki bowiem stanowiły 78,7 proc. dochodów statystycznego Polaka, a w 2005 roku - aż 95,5 proc. Czy to nie przerażające?

Nie wnioskowali o pieniądze, a dostali. Niespodziewane pieniądze od ZUSNie wnioskowali o pieniądze, a dostali. Niespodziewane pieniądze od ZUSCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. W nocy zrobili tak samo jak w USA. Pomnik wielkiego Polaka zdewastowany
  2. Jak wyglądała ciąża w Auschwitz? Wstrząsające relacje z obozu koncentracyjnego
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ogromne zagrożenie na południu Polski. Może być jeszcze gorzej, trzeba mieć się na baczności
Mało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatMało kto zwraca uwagę na oznaczenia na prawie jazdy. Podczas kontroli możesz jednak dostać wysoki mandatCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News