Wybory prezydenckie 10 maja mogą się nie odbyć
praca własna
Autor Przemysław Terlecki - 2 Kwietnia 2020

RMF: Gowin odrzucił ultimatum. Rozłam w rządzie może nastąpić w każdej chwili

Wybory prezydenckie 10 maja mogą się w ogóle nie odbyć. RMF poinformowało, że w rządzie Mateusza Morawieckiego doszło do poważnych tarć. Zgodnie z informacją przekazaną przez medium, Jarosław Gowin, jeden z koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości, odrzucił ultimatum Jarosława Kaczyńskiego.

Wybory prezydenckie planowane dotąd na 10 maja mogą się w ogóle nie odbyć i mowa nie tylko o tradycyjnej postaci, polegającej na pójściu do lokali i oddaniu głosu, ale też planie przeprowadzenia ich w postaci korespondencyjnej.

Minister zdrowia apeluje do sklepów. Chce zmiany godzin zakupów dla seniorówMinister zdrowia apeluje do sklepów. Chce zmiany godzin zakupów dla seniorówCzytaj dalej

Jak podaje RMF FM, Jarosław Gowin, jeden z koalicjantów PiS i przywódca partii Porozumienie, która wchodzi w skład Zjednoczonej prawicy, stanął okoniem wobec Jarosława Kaczyńskiego i jego planów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Macie konto w PKO BP, Pekao, mBanku lub Credit Agricole? Właśnie wprowadzono zmiany, o których musicie wiedzieć

RMF podaje, że ultimatum, jakie przedstawić miał Jarosław Kaczyński liderowi Porozumienia, polegało na poparciu wyborów kopertowych lub wyrzuceniu z rządu Jarosława Gowina oraz ludzi z jego frakcji w wypadku jego odrzucenia. Jak podaje radio, Jarosław Gowin miał je odrzucić, co grozi rozłamem w rządzie w każdej chwili.

- Jarosław Gowin ogłosił już politykom swojej partii, że nie poprze pomysłu PiS na korespondencyjne wybory, a w związku z tym muszą się spodziewać utraty stanowisk - czytamy informację przekazaną przez reportera Patryka Michalskiego na RMF24.pl.

W aptece już się nie obkupisz. Od dziś resort wprowadza reglamentację lekówW aptece już się nie obkupisz. Od dziś resort wprowadza reglamentację lekówCzytaj dalej

Jeśli dojdzie do rozłamu w rządzie, na co - jeśli informacja jest zgodna z prawdą - wiele wskazuje, to Zjednoczona Prawica utraci większość w Sejmie. Porozumienie ma bowiem w izbie niższej parlamentu 18 posłów, co dla PiS jest kluczowe, do utrzymywania władzy. Oznaczać to będzie rząd mniejszościowy niezdolny do sprawnego rządzenia, co jest tym bardziej kluczowe, że w Polsce trwa pandemia koronawirusa, która dodatkowo napędza kryzys gospodarczy.

Wybór między życiem a śmiercią

RMF podaje także, iż w rozmowie z najbliższymi współpracownikami wicepremier Gowin miał wskazać, że ultimatum mu postawione to wybór "między życiem i śmiercią". Dlatego też nie zgodzi się na wybory prezydenckie w maju. Medium wskazuje również, że Jarosław Gowin miał poinformować już swoich współpracowników, że "liczy się z wyrzuceniem z rządu, ale tym razem - zagwarantował swoim posłom - że zdania nie zmieni".

W tej sytuacji w szachu znaleźć się ma, jak zauważa RMF FM, Jarosław Kaczyński. Formalnie poseł, a w rzeczywistości najsilniejsza osoba w państwie, ma do wyboru parcie ku wyborom i rozbicie rządu lub odłożenie ich w czasie, jak chce tego opozycja, Porozumienie i - jak wynika z sondażu Onet.pl 4/5 Polaków. W drugim wariancie jednak rząd przetrwa, a PiS zachowa władzę w parlamencie.

Policja przejęła kontrolę nad strażą miejską. Tysiące funkcjonariuszy wyszło na ulicePolicja przejęła kontrolę nad strażą miejską. Tysiące funkcjonariuszy wyszło na uliceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Nietrzeźwy mężczyzna uciekł z kwarantanny. Wsiadł do metra, przejechał całą linię, trwa dezynfekcja
  3. Koronawirus zabija też młodych. W Belgii zmarła 12-latka
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Jeden kontynent ma rekordowo mało zakażeń koronawirusem. Mieszkańcy mają przewagę, eksperci tłumaczą

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News