BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Obietnice wyborcze, to nie wszystko. Zmiany jakie PiS planuje wprowadzić w nowej kadencji

17 Września 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Mocniejsza pozycja premiera i wojewodów, obrona tradycji, silna gospodarka i wiele inwestycji - to niektóre obietnice zawarte w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.

Program Prawa i Sprawiedliwości ma pokazać partię jako ugrupowanie konserwatystów, którzy przywiązują najwyższę wagę do wartości uznawanych za tradycyjne, wspierających Kościół. Za cel partia stawia sobie stworzenie konserwatywnej wersji państwa dobrobytu. Program PiS nie obiecuje rewolucji, a ma wzmocnić pozycję obozu rządzącego i być kontynuacją rozwiązań stosowanych w poprzedniej kadencji.

Państwo centralistyczne

Według planu PiS pozycja Prezesa Rady Ministrów ma zostać wzmocniona, tak aby jego kontrola i nadzór nad poszczególnymi resortami były większe niż dotychczas. Gdyby rozwiązania zapisane w programie weszły w życie, szef rządu miałby znacznie większą władzę.

Rola wojewodów również ma się zwiększyć, choć program nie precyzuje w jaki sposób. Jednak PiS nie ma w planach pełnej centralizacji. Ważnym punktem programu ma być tzw. deglomeracja, która polega na przenoszeniu instytucji państwowych do mniejszych ośrodków. Jak podaje portal forsal.pl, ponad 31 urzędów centralnych mogłoby być usytuowanych poza Warszawą. Co ciekawe, ten projekt to pomysł partii Porozumienie Jarosława Gowina, a warunkiem utrzymania koalicji z PiS było wpisanie do programu wyborczego deglomeracji.

Ciąg dalszy zmian w wymiarze sprawiedliwości

Partia Jarosława Kaczyńskiego chce kontynuować reformy sądownictwa oraz modyfikować prawo karne. Póki co konkretne działania mają dotyczyć zmian w zakresie immunitetu prokuratorskiego, sędziowskiego, a także tego, który przysługuje parlamentarzystom. Jednak w przypadku dwóch ostatnich należałoby zmienić konstytucję, co przyznaje partia. PiS uważa, że immunitet sędziów oraz prokuratorów powinien zostać zniesiony, zaś decyzję o rozpoczęciu przeciwko nim postępowań podejmowałby prokurator generalny, co wydaje się kolejną próbą zwiększenia jego uprawnień. Decyzję o areszcie tymczasowym miałby wydawać Sąd Najwyższy. Nie jest to nowy pomysł, już w 2011 r. PiS próbował uderzyć w niezawisłość sędziowską. W wypowiedzi dla portalu forsal.pl prof. Marek Chmaj z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa mówił o znaczeniu immunitetu. - Immunitet ma służyć niezawisłości sędziów. A przede wszystkim ma ich zabezpieczać przed wszelkimi ingerencjami ze strony władzy wykonawczej - tłumaczy.

Mocna gospodarka i wiele inwestycji

W swoim programie PiS stawia na rozwój i inwestycje. Partia obiecuje, że opracuje Narodowy Plan Inwestycyjny, która ma być strategiczną wizją polityki inwestycyjnej Polski do roku 2030, gdzie ważne będą inwestycje publiczne oraz ich późniejsze utrzymanie. W program wpisane są także rozbudowa autostrad oraz dróg ekspresowych, inwestycje kolejowe oraz budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycje będą dotyczyć także branży cyfrowej. Polityka gospodarcza ma na celu wspieranie innowacyjności, a także badania i rozwój. Z kolei w ramach bezpieczeństwa energetycznego planowane jest uruchomienie połączenia gazowego Baltic Pipe od 2022 r. W przeciągu najbliższych 15 lat elektrownie jądrowe mają odpowiadać za produkcję 10 proc. energii elektrycznej wytworzanej w kraju.

Zmiany w podatkach

Program zakłada także przyjęcie nowej ordynacji podatkowej. Partia zapowiada zmiany w prawie podatkowym, w tym trzy nowe ustawy dotyczące opodatkowania rent i wynagrodzeń, regulacji działalności gospodarczej, a także o zyskach kapitałowych zachęcających do inwestycji. PiS zapowiada też liczne uproszczenia dla mniejszych przedsiębiorstw.

Polityka społeczna nadal istotna

W kwestii polityki społecznej i zdrowotnej raczej nie ma niespodzianek, to po prostu kontynuacja obecnego programu PiS. Partia zamierza dalej inwestować w program 500+ oraz zwiększać nakłady na służbę zdrowia. Zapowiadane są też różne formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >