Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wielki powrót ogródków działkowych. Miasta zmieniają plany
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 04.04.2021 02:00

Wielki powrót ogródków działkowych. Miasta zmieniają plany

Ogródki działkowe znów na topie. Miasta ponownie chętne do budowy.
Biznes Info

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co wpłynęło na większe zainteresowanie ogródkami działkowymi

  • Które miasta zdecydowały się na inwestycje w ogródki działkowe

  • Jakie ceny osiągają ogródki działkowe

Ogródki działkowe wracają do łask

"Sól w inwestycyjnym oku miasta", "Okropność", czy "Szkaradność" to tylko część z epitetów, które przez bardzo długi czas kierowane były w stronę ogródków działkowych. Miasta wyburzały je na rzecz blokowisk, nowych osiedli mieszkaniowych, czy innych inwestycji. Popularny żart Polaków o spędzaniu wakacji na "RODOS" (Rekreacyjne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką) dowodzi wciąż dużemu zainteresowaniu wypoczynkiem na ogródkach działkowych. 

Pandemia koronawirusa, a zwłaszcza pierwszy lockdown w 2020 r., sprawiły, że wyjazd na prawdziwą grecką wyspę Rodos stał się mocno kłopotliwy. Polacy masowo zaczęli więc uciekać pod miasto i korzystać z własnych działek. Ci, którzy nie mieli takiej opcji, szybko zaczęli rozglądać się za możliwością nabycia.

Na własnej skórze postanowił się o tym przekonać prezydent Zielonej Góry, który na profilu w mediach społecznościowych zapytał, czy mieszkańcy miasta chętni są na ogródki działkowe. Na odzew nie trzeba było długo czekać - Zielonogórzanie przyklasnęli pomysłowi prezydenta, który zapowiedział budowę 500 nowych ogródków działkowych na 25 hektarach ziemi - informuje money.pl.

Pracownicy w rozmowie przyznają, że zainteresowanie inwestycją, która jeszcze nie powstała jest ogromne. Mieszkańcy miasta ustawiają się w kolejce po to, aby nabyć swój ogródek działkowy.

Ogródki działkowe znowu w akcji, czyli jak Polacy jadą na RODOS

Podobne sytuacje mają miejsce w Gnieźnie. Anna Dzionek, rzecznik prezydenta Gniezna powiedziała, że prezydent miasta, Tomasz Budasz podjął decyzję o budowie 150 nowych ogródków działkowych z czego każdy będzie miał ok. 300 mkw.

W obu miastach sytuacja wygląda bardzo podobnie, bowiem ogródki działkowe nie były powiększane od kilkunastu lat. Jednocześnie nieznany jest termin powstania chodliwej inwestycji. Anna Dzionek zastrzega, że przydzielaniem działek będzie zajmował się Polski Związek Działkowców.

Jedną z niewielu inwestycji powiększającej ogródki działkowe była ta z Poznania. Miasto zdecydowało się na budowę 75 nowych ogródków działkowych. Portal money.pl informuje, że budowa jeszcze się nie zakończyła.

W Warszawie ogródki działkowe także przeżywają drugą młodość. Jednymi z najpopularniejszych są te zlokalizowane przy parku Kępa Potocka oraz na warszawskim Bemowie. Ceny ogródków działkowych również poszybowały w górę.

Na cenę wpłynęło przede wszystkim większe zainteresowanie tematem ogródków działkowych. Obecnie cena za działkę nie jest mniejsza niż 20 tys. zł, a przeciętna oferta opiewa nawet na 60 tys. zł. Tam, gdzie dojazd jest jeszcze bardziej dogodny, cena winduje jeszcze wyżej.

Dane pokazują, że najwięcej ogródków działkowych jest na Dolnym Śląsku (155 tys. ogródków) i Śląsku.