BiznesINFO.pl

pixabay, 1662222

Kancelaria Prezydenta interweniuje w ambasadzie Wielkiej Brytanii. Chodzi o Polaka w śpiączce

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda oś sporu od dalsze losy mężczyzny

  • Czemu w tej sprawie będzie interweniował polski rząd

  • Jakie rozwiązania zostały zaproponowane Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania, Polska i dramat rodzinny w tle

Sprawa jest dość skomplikowana. Właśnie ważą się losy Polaka mieszkającego od lat w Wielkiej Brytanii . Mężczyzna w listopadzie ubiegłego roku doznał poważnego urazu, w wyniku którego doznał nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Poszkodowany obecnie pozostaje w śpiączce, a lekarze brytyjscy sugerują odłączenie go od aparatury.

Na to rozwiązanie zgodziły się żona i dzieci mężczyzny także mieszkające w Wielkiej Brytanii. Przeciwne temu rozwiązaniu są matka i siostra mieszkające w Polsce oraz druga siostra i jego siostrzenica mieszkające w Wielkiej Brytanii.

Konflikt rodzinny zaognił się do tego stopnia, że sprawa trafiła na wokandę Sądu Opiekuńczego. Ten orzekł, że podtrzymywanie mężczyzny przy życiu jest sprzeczne z jego dobrem i interesem. Podobnego zdania są żona oraz dzieci, które uważają, że ten nie życzyłby sobie sztucznego podtrzymywania przy życiu. A co na to strona przeciwna?

Matka oraz reszta rodziny uważają, że mężczyzna jako praktykujący katolik opowiadał się za życiem. Był także zwolennikiem naturalnej śmierci, którą nie będzie odłączenie go od aparatury. Gdzie miejsce polskiego i brytyjskiego rządu w tej sprawie?

Wielka Brytania zainterweniuje w sprawie Polaka w śpiączce?

"Na polecenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy jutro spotkam się z Panią Ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes w sprawie Polaka w śpiączce znajdującego się w szpitalu w Plymouth" - napisał na swoim Twitterze Krzysztof Szczerski.

Nietrudno się domyśleć, że polski rząd stoi po stronie matki oraz sióstr mężczyzny, które optują za podtrzymaniem go przy życiu. Polsat News informuje, że Zbigniew Rau zapewnił, że polskie MSZ robi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc naszemu rodakowi.

W sprawę mężczyzny zaangażowany jest cały aparat państwowy , który chciałby go ściągnąć z Wielkiej Brytanii do Polski. Co więcej, polscy politycy sugerują, że można by kontynuować jego leczenie w szpitalu MSWiA.

- Więc sytuacja jest niestety taka, że nie udało się przekonać brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, ale także lekarzy brytyjskich, że dobro tego pacjenta nakazuje, by podjąć próbę leczenia go w kraju i przetransportowania go tam. Stanowisko wszystkich tych podmiotów brytyjskich jest takie - w naszej kulturze moralnej i prawnej zupełnie niezrozumiałe - że cierpienia chorego związane z chociażby transportem byłyby dużo większe niż oczekiwanie śmierci w brytyjskim szpitalu, przy zapewnieniu oczywiście opieki paliatywnej - mówił Rau cytowany przez Polsat News.

Niestety, ale obecnie nie jest wiadome jaki los czeka mężczyznę.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

W 2022 roku powstało w Polsce 32 tys. stron nowego prawa. Samo czytanie zajęłoby kilka tygodni
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe święto państwowe. PiS chce ustanowić je jak najszybciej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Płatne parkowanie w stolicy również w weekendy? Jest stanowisko warszawskiego ratusza
Czytaj więcej >

Polska i Świat

ZUS ostrzega. Nieświadomie możesz udostępnić swoje dane
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ukradli worki z setkami tysięcy złotych i rozpłynęli się w powietrzu. Policja prosi o pomoc
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Podczas remontu znalazł w domu tajemniczą torbę. W środku znajdował się skarb
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]