BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pierwszy weekend po złagodzeniu obostrzeń, co można robić, a co nie? Jak uniknąć mandatu?

25 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Weekend ostatniego tygodnia kwietnia to zarazem pierwszy od kilku tygodni, w którym obowiązują mniejsze obostrzenia. Podpowiadamy, jakie czynności można podejmować w przestrzeni publicznej , a czego nie robić nie wolno.

Weekend z nowymi aktywnościami

Weekend z mniejszymi restrykcjami już się rozpoczął. Rozwój pandemii w naszym kraju podtrzymuje dotychczasowe tempo, dlatego w dalszym ciągu zalecane jest pozostawanie w domach.

Co można robić, jeśli zdecydujemy się jednak opuścić miejsce zamieszkania? Przyjemna pogoda może sprzyjać spacerom po parkach, bulwarach czy ulicach miast. Można się również udać do lasu lub w góry (poza Tatrami), ale należy pamiętać, że niektóre lasy mogą być zamknięte z powodu zagrożenia pożarowego. Dozwolone są podróże samochodem w dowolnym celu – przypominają wiadomosci.onet.pl.

Poza tym dopuszcza się aktywność fizyczną na świeżym powietrzu – można jeździć na rowerze, rolkach itp. Jednak miejskie wypożyczalnie rowerów w dalszym ciągu pozostają nieczynne.

Udając się na zakupy do sklepów czy aptek warto pamiętać, że w weekend nie obowiązują uprzywilejowane godziny dla seniorów (10-12).

Zasady w przestrzeni publicznej

Tym wszystkim aktywnościom powinny jednak towarzyszyć trzy podstawowe zasady:

  • należy zachować bezpieczny dystans w przestrzeni publicznej, który wynosi 2 metry i obowiązuje również względem członków rodziny, za wyjątkiem sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 13 lub osobą niepełnosprawną;

  • usta i nos muszą być zasłonięte – zasada ta nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia, osób z problemami oddechowymi oraz pasażerów samochodów, o ile mieszkają razem z kierowcą pojazdu;

  • utrzymanie większego dystansu jest zalecane także w trakcie biegania czy jazdy na rowerze, a wszystkie osoby uprawiające sport w przestrzeni publicznej są zobligowane do zasłaniania twarzy.

Czego nie można robić w weekend?

Katalog niedozwolonych czynności nadal jest dość długi. Kierując się fundamentalną zasadą maksymalnego ograniczania kontaktów międzyludzkich zabronione jest urządzanie zgromadzeń w przestrzeni publicznej.

W dalszym ciągu wyłączone z użytku są takie miejsca jak: place zabaw, miejsca biwakowe, altany i wiaty. Również w ten weekend nie można liczyć na wizyty w ogrodach zoologicznych, instytucjach kultury, sportu oraz rozrywki. Posiłki można nadal zamawiać tylko na wynos, ponieważ zakaz przesiadywania w barach i restauracjach został podtrzymany.

Co więcej, zabronione jest korzystanie ze wszystkich typów miejsc noclegowych, w tym hoteli, pensjonatów czy schronisk górskich. W celu uniknięcia mandatu warto pamiętać, że za wyjątkiem czterech dolinek reglowych, zamknięty jest Tatrzański Park Narodowy.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >