Weekend z nowymi dozwolonymi aktywnościami w przestrzeni publicznej
Jan BIELECKI/East News
Autor Maria Glinka - 25 Kwietnia 2020

Pierwszy weekend po złagodzeniu obostrzeń, co można robić, a co nie? Jak uniknąć mandatu?

Weekend ostatniego tygodnia kwietnia to zarazem pierwszy od kilku tygodni, w którym obowiązują mniejsze obostrzenia. Podpowiadamy, jakie czynności można podejmować w przestrzeni publicznej , a czego nie robić nie wolno.

Weekend z nowymi aktywnościami

Weekend z mniejszymi restrykcjami już się rozpoczął. Rozwój pandemii w naszym kraju podtrzymuje dotychczasowe tempo, dlatego w dalszym ciągu zalecane jest pozostawanie w domach.

Co można robić, jeśli zdecydujemy się jednak opuścić miejsce zamieszkania? Przyjemna pogoda może sprzyjać spacerom po parkach, bulwarach czy ulicach miast. Można się również udać do lasu lub w góry (poza Tatrami), ale należy pamiętać, że niektóre lasy mogą być zamknięte z powodu zagrożenia pożarowego. Dozwolone są podróże samochodem w dowolnym celu – przypominają wiadomosci.onet.pl.

Poza tym dopuszcza się aktywność fizyczną na świeżym powietrzu – można jeździć na rowerze, rolkach itp. Jednak miejskie wypożyczalnie rowerów w dalszym ciągu pozostają nieczynne.

Udając się na zakupy do sklepów czy aptek warto pamiętać, że w weekend nie obowiązują uprzywilejowane godziny dla seniorów (10-12).

Szykuje się rewolucja w mandatach z fotoradarów. Zaskakujący pomysł zniechęci kierowców do łamania prawa?Szykuje się rewolucja w mandatach z fotoradarów. Zaskakujący pomysł zniechęci kierowców do łamania prawa?Czytaj dalej

Zasady w przestrzeni publicznej

Tym wszystkim aktywnościom powinny jednak towarzyszyć trzy podstawowe zasady:

  • należy zachować bezpieczny dystans w przestrzeni publicznej, który wynosi 2 metry i obowiązuje również względem członków rodziny, za wyjątkiem sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 13 lub osobą niepełnosprawną;
  • usta i nos muszą być zasłonięte – zasada ta nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia, osób z problemami oddechowymi oraz pasażerów samochodów, o ile mieszkają razem z kierowcą pojazdu;
  • utrzymanie większego dystansu jest zalecane także w trakcie biegania czy jazdy na rowerze, a wszystkie osoby uprawiające sport w przestrzeni publicznej są zobligowane do zasłaniania twarzy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Kierowcy sami zablokowali samochód z homofobicznymi plakatami. Na miejscu pojawiła się policja

Czego nie można robić w weekend?

Katalog niedozwolonych czynności nadal jest dość długi. Kierując się fundamentalną zasadą maksymalnego ograniczania kontaktów międzyludzkich zabronione jest urządzanie zgromadzeń w przestrzeni publicznej.

W dalszym ciągu wyłączone z użytku są takie miejsca jak: place zabaw, miejsca biwakowe, altany i wiaty. Również w ten weekend nie można liczyć na wizyty w ogrodach zoologicznych, instytucjach kultury, sportu oraz rozrywki. Posiłki można nadal zamawiać tylko na wynos, ponieważ zakaz przesiadywania w barach i restauracjach został podtrzymany.

Co więcej, zabronione jest korzystanie ze wszystkich typów miejsc noclegowych, w tym hoteli, pensjonatów czy schronisk górskich. W celu uniknięcia mandatu warto pamiętać, że za wyjątkiem czterech dolinek reglowych, zamknięty jest Tatrzański Park Narodowy.

Rzecznik rządu ujawnił, które obostrzenia będą niedługo zniesione. Decyzje o złagodzeniu nawet już dziśRzecznik rządu ujawnił, które obostrzenia będą niedługo zniesione. Decyzje o złagodzeniu nawet już dziśCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Warszawa wpadła na niesamowity pomysł na walkę z suszą. Czy śladem pójdą inne miasta?
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Drugi etap znoszenia obostrzeń już wkrótce. Rzecznik rządu podał bliskie terminy
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News