Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważne zmiany w ZUS. Szef rady nadzorczej odwołany
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.02.2024 20:37

Ważne zmiany w ZUS. Szef rady nadzorczej odwołany

ZUS, grosze, Polska
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Po odwołaniu prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, w ZUS nadszedł czas na kolejne zmiany. Teraz odwołany został szef rady nadzorczej, Łukasz Hardt. Znamy nazwisko jego następcy, a wyścig o fotel prezesa wciąż trwa.

Przewodniczący rady nadzorczej ZUS odwołany

Jak poinformowało RMF FM ”Donald Tusk odwołał właśnie Łukasza Hardta z funkcji szefa rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych”. To już kolejna zmiana na najwyższych stanowiskach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. 10 stycznia do dymisji została podana również ówczesna prezes, prof. Gertruda Uścińska. Wygląda jednak na to, że przewodniczący rady nadzorczej szybciej znajdzie swojego zastępcę.

Sam Łukasz Hardt napisał o swoim odwołaniu na platformie X:

Premier Donald Tusk odwołał mnie z funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej ZUS. Bardzo dziękuję za współpracę pozostałym członkom Rady, Pani prezes prof. Gertrudzie Uścińskiej i całemu zarządowi. ZUS przeszedł w ostatnich latach udaną transformację i jest jedną z najnowocześniejszych instytucji publicznych, sprawdzoną w działaniu, również w pandemii. Nowemu przewodniczącemu Rady, Panu Liwiuszowi Lasce, życzę sukcesów w pracy na rzecz Zakładu.
 

13. emerytury nie dla wszystkich. Ci seniorzy nie mają szans

Znamy nazwisko następcy Łukasza Hardta

Chociaż poprzedni szef rady nadzorczej dopiero co został odwołany, znamy już nazwisko jego prawdopodobnego następcy. Nowym przewodniczącym ma zostać doktor nauk prawnych, Liwiusz Laska. Na stronie Ministerstw Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej możemy przeczytać, że od 2016 do 2018 roku pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Już wcześniej był także członkiem rady nadzorczej ZUS, a od 2020 do grudnia 2023 roku należał do Państwowej Komisji Wyborczej.
 

ZUS nadal bez prezesa

Tymczasem stanowisko prezesa Zakładu nadal pozostaje nieobsadzone. "W wyścigu o fotel prezesa ZUS liczą się już tylko dwa nazwiska”, podaje serwis money.pl. Szansę na objęcie stanowiska mają była podsekretarz stanu w MRPiPS, prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, a także adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Lasocki.

źródło: money.pl/interia biznes