BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

W jednych krocie, w innych ochłapy. GUS podało miasta najwyższych płac

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Warszawa, ale także Jaworzno i Jastrzębie-Zdrój to trzy miasta, które zostały wyszczególnione przez Główny Urząd Statystyczny jako miasta z najwyższymi średnimi zarobkami w Polsce. Wśród 66 miast na prawach powiatu wyżej wymienione okazały się najlepsze. Jastrzębie-Zdrój może pochwalić się średnią płacą na poziomie 8121 złotych. To miasto, w którym zarabia się zdecydowanie najlepiej, bo to aż 168% średniej krajowej.

Warszawa znalazła się, co może zaskakiwać, na drugim miejscu w zestawieniu. Przeciętna płaca w stolicy polski wynosi bowiem 6433 złote, co stanowi 133% średniej krajowej. Podium natomiast zamyka, tak samo jak w przypadku miejsca pierwszego miasto ze Śląska, a mowa o Jaworznie.

Średnia płaca w tym mieście wynosi 5848 złotych, co stanowi 121% średniej płacy w Polsce. Jaworzno wyprzedziło więc Płock, który jeszcze w zeszłym roku znajdował się na miejscu trzecim. Swoją drogą w Płocku GUS wykazał przeciętną płacę na poziomie 5705 złotych, czyli 118% średniej krajowej.

Warszawa na drugim miejscu, stolicę pobiło Jastrzębie-Zdrój

Dobre zarobki osiągniemy także w innych miastach kraju, które znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia GUS. Mowa o takich lokalizacjach jak Sopot (5701 złotych), Katowice (5699 złotych), Gdańsk (5642 złote), Gliwice (5451 złotych), Dąbrowa Górnicza (5451 złotych) oraz Kraków (5368 złotych). Bankier.pl wskazuje, że najbliższa pensja średniej krajowej wykazana została w Ostrołęce - 4832 złote.

Najgorzej zaś spośród miast na prawach powiatu wypadł Grudziądz. Jak wynika z danych GUS w mieście tym możemy liczyć "jedynie na" 3743 złote, czyli 77% średniej krajowej. Koniec zestawienia razem z Grudziądzem tworzą Piotrków Trybunalski - 3765 złotych, Tarnobrzeg - 3808 złotych, a także Przemyśl - 3828 złotych oraz Nowy Sącz z wynikiem 3861 złotych średniej pensji.

Tagi:

WarszawaPolskapłaca

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]