BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe

East News, Zofia i Marek Bazak

Waloryzacja 2021. Znamy już kwoty podwyżek

11 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Waloryzacja emerytur i rent w przyszłym roku tradycyjnie przyniesie wyczekane podwyżki. Ci najbiedniejsi emeryci muszą liczyć się z kwotą najniższych podwyżek, jednakże bogatszym waloryzacja może przynieść spore sumy. Polscy seniorzy powinni być zadowolen

Waloryzacja w 2021 r. przyniesie podwyżki

Waloryzacja w przyszłym roku to temat bardzo istotny dla wielu emerytów i rencistów. Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego, aby przyszłoroczna waloryzacja utrzymała się na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. Wobec tego wskaźnik waloryzacji wyniesie 3,84 proc. W tym roku emeryci nie mogą liczyć na waloryzację kwotową.

Waloryzacja w zeszłym roku była kwotowa i wyniosła 70 zł. Wiceminister Jarosław Kaczyński zapowiadał, że waloryzacja zawsze będzie kwotowa, jednakże rzeczywistość zweryfikowała jego huczne obietnice. Przez pandemię koronawirusa polska gospodarka mocno ucierpiała, dlatego rząd ostatecznie zdecydował się na procentową waloryzację rent i emerytur. Eksperci podkreślają, że idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie waloryzacji kwotowo-procentowej, jednakże na to przyjdzie jeszcze wszystkim poczekać. Jakich kwot mogą więc spodziewać się emeryci?

Waloryzacja w 2021 r. może zadowolić seniorów

Waloryzacja w 2021 r. przyniesie podwyżki dla emerytów i rencistów. Osoby, które pobierają 1200 zł brutto emerytury mogą liczyć na podwyżkę w wysokości 46,08 zł. Ci, którzy otrzymują 1500 zł brutto świadczenia dostaną ok. 57,6 zł, natomiast przy kwocie 2000 zł brutto podwyżka wyniesie 76,8 zł. Emeryci pobierający emeryturę w wysokości 2500 zł brutto otrzymają ok. 96 zł więcej. Na największą podwyżkę mogą liczyć ci z najwyższą kwotą świadczenia. Dla 3000 zł brutto będzie to ponad 100 zł.

Waloryzacja w 2021 r. oznacza także podwyżkę rent. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie o prawie 40 zł, natomiast renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa o ok. 50 zł. Co więcej, renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową to podwyżka rzędu ok. 41 zł. Wygląda na to, że przyszły rok będzie dobrym rokiem dla emerytów, ponieważ poza waloryzacją otrzymają oni trzynastą i czternastą emeryturę.

Tagi:

ZUSrentapieniądzeemeryturyemeryciemerytura

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >