Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Waloryzacja 2021. Znamy już kwoty podwyżek
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 11.10.2020 02:00

Waloryzacja 2021. Znamy już kwoty podwyżek

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Liczenie domowego budzetu - problemy finansowe
East News, Zofia i Marek Bazak

Waloryzacja w 2021 r. przyniesie podwyżki

Waloryzacja w przyszłym roku to temat bardzo istotny dla wielu emerytów i rencistów. Rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego, aby przyszłoroczna waloryzacja utrzymała się na poziomie ustawowego minimum, wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. Wobec tego wskaźnik waloryzacji wyniesie 3,84 proc. W tym roku emeryci nie mogą liczyć na waloryzację kwotową.

Waloryzacja w zeszłym roku była kwotowa i wyniosła 70 zł. Wiceminister Jarosław Kaczyński zapowiadał, że waloryzacja zawsze będzie kwotowa, jednakże rzeczywistość zweryfikowała jego huczne obietnice. Przez pandemię koronawirusa polska gospodarka mocno ucierpiała, dlatego rząd ostatecznie zdecydował się na procentową waloryzację rent i emerytur. Eksperci podkreślają, że idealnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie waloryzacji kwotowo-procentowej, jednakże na to przyjdzie jeszcze wszystkim poczekać. Jakich kwot mogą więc spodziewać się emeryci?

Waloryzacja w 2021 r. może zadowolić seniorów

Waloryzacja w 2021 r. przyniesie podwyżki dla emerytów i rencistów. Osoby, które pobierają 1200 zł brutto emerytury mogą liczyć na podwyżkę w wysokości 46,08 zł. Ci, którzy otrzymują 1500 zł brutto świadczenia dostaną ok. 57,6 zł, natomiast przy kwocie 2000 zł brutto podwyżka wyniesie 76,8 zł. Emeryci pobierający emeryturę w wysokości 2500 zł brutto otrzymają ok. 96 zł więcej. Na największą podwyżkę mogą liczyć ci z najwyższą kwotą świadczenia. Dla 3000 zł brutto będzie to ponad 100 zł.

Waloryzacja w 2021 r. oznacza także podwyżkę rent. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie o prawie 40 zł, natomiast renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa o ok. 50 zł. Co więcej, renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową to podwyżka rzędu ok. 41 zł. Wygląda na to, że przyszły rok będzie dobrym rokiem dla emerytów, ponieważ poza waloryzacją otrzymają oni trzynastą i czternastą emeryturę.