BiznesINFO.pl > Turystyka > Czego nie można przywozić spoza Unii? Lista produktów, którą warto znać przed wyjazdem na wakacje
Paulina Musianek
Paulina Musianek 22.03.2022 09:12

Czego nie można przywozić spoza Unii? Lista produktów, którą warto znać przed wyjazdem na wakacje

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Przywożenie żywności pochodzenia zwierzęcego spoza Unii Europejskiej jest zabronione - przypomina podróżnym Izba Administracji Skarbowej w Warszawie, jak pisze TVNbis.

Zakazana żywność, której nie można przywozić do UE z wakacji

Na teren Unii Europejskiej nie można przywozić wyrobów mięsnych i produktów mleczarskich. Zakazane są również innych produktów spożywczych, takie jak warzywa, makarony czy pieczywo. Wyjątkiem są tylko produkty, które są pokarmem dla niemowląt, a także specjalne środki spożywcze wymagane ze względów medycznych. Można je zabrać z sobą do Polski, jeśli łączna waga nie przekracza 2 kg. Warto o tym pamiętać, jeśli wakacje spędzamy np w krajach arabskich.

Za to dozwolony jest przewóz wypatroszonych świeżych ryb, suszonych, gotowanych, peklowanych lub wędzonych, niektórych skorupiaków (np. krewetek, homarów, martwych małż i ostryg) do 20 kg na osobę, a także jeśli miodu, żywych ostryg i małż oraz ślimaków - do 2 kg. Transport produktów z jednego kraju Unii do drugiego nie jest aż tak rygorystyczny. Można przewozić przeróżne towary, byleby były dla własnego użytku, jak czytamy na TVNbis.

Inne zabronione towary

Należy uważać też na pamiątki, jakie chcemy zabrać z sobą do Polski. Nielegalny jest przewóz takich produktów jak:

  • Skóry oraz przedmioty wykonane ze skór zwierząt;

  • Kawior;

  • Przedmioty wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego (np. biżuteria z kością słoniową);

  • Wypchane zwierzęta;

  • Muszle oraz koralowce;

  • Produkty i kosmetyki zawierające w składzie elementy pochodzenia zwierzęcego, np. tłuszcz;

  • Rośliny oraz zwierzęta – zwłaszcza te zagrożone wyginięciem (wymienione w postanowieniach Konwencji Waszyngtońskiej – CITES).

Próba przywiezienia takich towarów do Polski grozi karą pozbawienia wolności od 3 do 5 lat.

Tagi: wakacje Fiskus