Ursus
Wikipedia/Adrian Grycuk
Autor Paulina Musianek - 30 Września 2019

Amerykanie nie chcą współpracować z Ursusem

Ursus bez zastrzyków pieniędzy ze Stanów Zjednoczonych. Amerykańska firma Enerkon Solar zerwała negocjacje dotyczące udzielenia finansowania spółce Ursus Bus, zależnej od Ursusa.

Ursus bez finansowego wsparcia ze strony Amerykanów

Ursus S.A. poinformował, że amerykański fundusz inwestycyjny Enerkon Solar International zerwał negocjacje na temat udzielenia finansowania firmie Ursus Bus. Spółka podała, że negocjacje zostały zerwane "bez podania konkretnej i jednoznacznej przyczyny". Były one rezultatem Memorandum of Understanding, czyli protokołu ustaleń podpisanego 3 września tego roku przez Ursusa i Ursusa Bus z Enerkon Solar International. Strony zobowiązały się wtedy między innymi dążyć do zawarcia umowy inwestycyjnej. Jak teraz wiemy, z umowy nici. Amerykanie wycofali się zostawiają Ursus i jego akcjonariuszy na lodzie.

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

Enerkon Solar International miał uratować Ursus

Podpisany przez spółki dokument zawierał plan inwestycji funduszy w Ursus Bus. Według jego postanowień, finansowanie w kwocie 30 mln dolarów miało być oparte na pożyczce zabezpieczonej na 49% akcji Ursus Bus oraz 7% akcji Ursusa.

Nowy inwestor miał pozwolić na przywrócenie mocy produkcyjnych spółki, która od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi. “W I kwartale 2019 roku grupa Ursus osiągnęła prawie 48,3 mln zł przychodów ze sprzedaży i poniosła blisko 7,3 mln zł straty z działalności operacyjnej i około 8,8 mln zł straty netto. Tymczasem w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 43,5 mln zł grupa osiągnęła prawie 2,5 mln zł zysku operacyjnego, ponosząc nieco ponad 1,7 mln zł straty netto”, jak pisze portal wnp.pl.

Jesienią 2018 r. rozpoczęło postępowanie układowe, celem którego była ochrona spółki przed wierzycielami. Zostało ono jednak niedawno umorzone przez sąd. Po informacji dotyczącej rozpoczęcia negocjacji z Amerykanami akcje Ursusa urosły o 21% 19 września i 26% 20 września. Ci, którzy je wtedy kupowali, muszą teraz czuć rozczarowanie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie żyje wybitna Polka. Zginęła w tragicznych okolicznościach, miała 44 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News