Dodatkowy urlop dla pracowników zatrudnionych na umowie o pracę
Libreshot
Autor Wiktoria Pękalak - 27 Stycznia 2021

Dwa dni urlopu ekstra do odebrania. Coraz więcej Polaków uprawnionych

Urlop na życzenie jest w zasięgu ręki. Już teraz możesz zyskać dodatkowe dwa dni wolne, jeśli zdecydujesz się oddać osocze osobom chorującym na COVID-19. Od wtorku obowiązują nowe przepisy, które dotyczą wszystkich krwiodawców po przebytej chorobie COVID-19.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu będzie przysługiwać dodatkowy urlop
  • Kto może skorzystać ze zniżki na przejazdy komunikacji krajowej
  • Gdzie znajdziemy punkty pobrań

Dodatkowy urlop

W związku z nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która w życie weszła we wtorek, osoby oddające krew lub jej składniki będą mogły skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia od wykonywania obowiązków zawodowych. Ważną informacją jest to, że urlop będzie przysługiwał nie tylko w dniu oddania krwi, ale także w następnym dniu.

Do tej pory wszystkim krwiodawcom przysługiwał dzień wolny, który mogli odebrać w dniu pobrania krwi. Na mocy nowelizacji ustawy, osobom oddającym krew będą przysługiwały teraz aż dwa dni dodatkowego urlopu - w dniu oddania krwi i w następnym dniu.

Należy jednak zaznaczyć, że dodatkowe dni wolne przysługują wyłączne w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Oznacza to, że dawcy, którzy przekażą krew po tym jak stan epidemii się skończy, będą mogły odebrać tylko jeden dzień wolny.

Prezenty za krew

Jeśli kogoś dodatkowe dni wolne nie były w stanie przekonać do oddania krwi, warto dodać, że to niejedyna niespodzianka, jaką przygotował rząd. Krwiodawcy, którzy przynajmniej trzy razy oddali krew lub osocze, będą mogli skorzystać z 33-procentowej ulgi w przejazdach w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego. Podobnie jak w przypadku dni wolnych, zniżka na przejazdy będzie obowiązywała w trakcie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.

Aby pracodawca uwzględnił nasz dwudniowy urlop, należy okazać mu zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA. W przypadku zniżek na przejazdy potrzebne będzie zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Niestety, koszty przyznania dodatkowych dni wolnych będą musieli ponieść przedsiębiorcy. Rząd nie przewiduje żadnej rekompensaty dla właścicieli firm z tytułu nieobecnych w wyniku krwiodawstwa pracowników.

Gdzie można oddać osocze?

Osocze to płynny składnik krwi stanowiący ok. 55 proc. jej objętości. To bezcenny produkt, który pomaga chorym w walce z koronawirusem, ponieważ ci często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub są one wytwarzane bardzo wolno.

Osocze może oddać każdy ozdrowieniec w wieku 18-65 lat, którego waga przekracza 50 kg, a od czasu jego izolacji minęło przynajmniej 14 dni. Oprócz tego obowiązują wszystkie inne wytyczne dotyczące osób standardowo oddających krew.

Warto pamiętać, że oddanie osocza jest całkowicie bezpieczne. Wszystkie adresy i numery telefonów do stacji krwiodawstwa w swoim mieście znajdziesz na rządowej stronie pacjent.gov.pl.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News