BiznesINFO.pl
PHOTO: TRICOLORS/EAST NEWS 12.05.2006 wizyta - Prezydent Ukrainy - Wiktor Juszczenko N/Z:flagi flaga polska ukraina

East News, TRICOLORS

Ukraina oferuje 12 tys. zł bezzwrotnej pomocy dla przedsiębiorców, którzy powrócą z Polski

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ukraina kusi swoich obywateli powrotem do kraju i oferuje 12 tys. złotych tym, którzy zdecydują się opuścić Polskę. Przedsiębiorcy z Ukrainy prowadzący swój biznes u nas mówią: - To za mało.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda dofinansowanie ukraińskiego rządu do tamtejszych biznesów

  • Czy znajdą się chętni

  • Dlaczego Ukraińcy są sceptycznie nastawieni do programu

Ukraina kusi swoich

Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji wynika, że z 42 mln obywateli, aż ponad 5 mln przebywa poza granicami kraju. Głównym kierunkiem migracyjnym są kraje Unii Europejskiej, a przede wszystkim Polska, gdzie Ukraińców przebywa ok. 1-2 mln.

Tamtejszy rząd postanowił zaradzić problemowi migracji i chce dopłacać do biznesu dla przedsiębiorców. Jak informuje portal money.pl, ukraińska władza oferuje bezpłatne granty w wys. maks. 150 tys. hrywien przyznawanych proporcjonalnie do wkładu własnego.

Ukraina przewiduje 108 mln hrywien w w puli, które mają pomóc 720 osobom. Jednakże aby skorzystać z dofinansowania należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim opłacać podatki od co najmniej 10 lat i udokumentować minimum rok pracy poza granicami Ukrainy.

Akcja ma format pilotażowy i na razie nie jest wiadome, czy dużo Ukraińców skorzysta z pieniędzy swojego rządu. Część z nich w rozmowie z money.pl przyznała, że nie ma zamiaru opuszczać Polski, żeby zaczynać od zera.

Ukraina daje kilkanaście tysięcy złotych

Olga, Ukrainka mieszkająca od kilku lat w Polsce prowadzi tutaj sieć swoich restauracji i mówi, że nie skorzysta z tych pieniędzy. Podkreśla, że 12 tys. złotych wystarczy na założenie małego punktu usługowego, a nie rozkręcenie prawdziwego biznesu.

Jej zdaniem to nie mikroprzedsiębiorstwa będą prawdziwymi beneficjentami programu. Przyznaje, że rozmawiała ze swoimi znajomymi, którzy chcą skorzystać z ukraińskiego grantu, ale nie po to, aby wrócić do ojczyzny. - By spłacić tymi pieniędzmi kolejne raty kredytowe na sprzęt, który leasingują - mówi bez ogródek.

Olga tłumaczy, że na Ukrainie wciąż mocno działa szara strefa. Ci, którzy chcą robić legalne interesy muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Przytacza historię swojego kuzyna, który prowadził sieć małych sklepików i nagle ktoś zapragnął przejąć jego interes. Wszystko odbyło się przy pomocy uzbrojonych mężczyzn i pod osłoną nocy.

Podobnych przykładów jest o wiele więcej, a eksperci podkreślają, że Polska jest dla Ukraińców stabilniejszym gruntem do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Andrzej Drozd, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej mówi, że oferta może skusić tych, którzy marzą o powrocie do rodziny.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >
W te wakacje wielu pracowników będzie miało krótszy urlop

Praca

Obniżony etat, to nie jedyny problem kryzysu. Zaważy to także na twoim urlopie

Czytaj więcej >
pixabay, Fz

Praca

Płaca minimalna na poziomie 3 tys. zł. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie

Czytaj więcej >
pixabay, jannonivergall

Praca

Ukraińcy mogą zarobić więcej od Polaków. Pracodawcy skłonni im lepiej zapłacić

Czytaj więcej >
Biedronka proponuje 2 w 1. Będzie szukać pracowników do pracy w kurortach.

Praca

Biedronka rekrutuje do pracy w nadmorskich kurortach. Sieciówka kusi wakacjami połączonymi z pracą

Czytaj więcej >