BiznesINFO.pl
paszport-biznesinfo

Biznes Info

Turcja od dzisiaj wpuści Polaków bez paszportów, wystarczy dowód osobisty. Ambasada już ogłosiła

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

W zeszłym roku Turcję odwiedziło ponad 0,5 mln turystów z Polski. Turcja, której dochody z turystyki stanowią znaczną część PKB, próbuje zachęcić do przybycia większą liczbę turystów z krajów Europy. Oprócz pandemii we znaki Turcji dała się także wojna w Ukrainie.

Ambasada Turcji w Warszawie ogłosiła dzisiaj, że Turcja nie będzie już wymagała paszportów od turystów z Polski, którzy będą udawali się do tego kraju. Wiadomość nie była zapowiadana przez Ankarę, więc była zaskoczeniem również dla władz polskich.

Z możliwości wjazdu na teren Turcji bez potrzeby legitymowania się paszportem mają już obywatele m.in. Niemiec i Francji, informuje PAP.

Turcja żyje z rosyjskich turystów

Turcja po trudnym 2020 r., kiedy pandemia koronawirusa wpłynęła na decyzję o rezygnacji z zagranicznych podróży wielu Europejczyków, w 2021 r. zdołała odnotować 143,4 proc. wzrostu względem trzeciego kwartału 2020 r., pisze "Rzeczpospolita".

Turcję odwiedziło w 2021 r. 13,64 miliona turystów. Zważając na to, że 4,5 mln z nich stanowili Rosjanie, a kolejne 2 mln Ukraińcy, w tym roku Turcja może odnotować olbrzymią stratę w ilości osób przybywających na wakacje. Ankara podjęła więc decyzję o zachęceniu obywateli Unii Europejskiej do przybywania do Turcji.

Do Turcji bez paszportu od 19.04.22

Decyzja władz tureckich weszła w życie od 19 kwietnia 2022 r. Jeśli więc planujemy wizytę w Turcji nawet w najbliższych dniach, nie będzie potrzebny nam paszport. Osoby, które udają się do Turcji na maksymalnie 90 dni w celach turystycznych, mogą używać jedynie dowodu osobistego.

Przepisy nie są odwzajemnione przez stronę polską. Turcy przybywający do naszego kraju nadal muszą legitymować się paszportem.

Tagi:

turystykaDowód osobisty

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska i Świat

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >