BiznesINFO.pl
Kto trafił na czarną listę KNF?

EastNews/Arkadiusz Ziolek

Trzy firmy i pięć osób fizycznych na czarnej liście KNF. Omijaj szerokim łukiem

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Trzy firmy i pięć osób znalazło się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Wszystkie podmioty, które znalazły się na „czarnej liście” Komisji funkcjonują na terenie Warszawy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest lista ostrzeżeń KNF

  • Kto na nią trafił

  • Kto został ostatnio surowo ukarany przez Komisję

Kto trafił na „czarną listę” KNF?

Lista ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) to jak przypomina Polska Agencja Prasowa zbiór podmiotów wobec których instytucja ta zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.


Lista ostrzeżeń KNF ma pomóc konsumentom np. w uniknięciu kontaktu z przedsiębiorstwami, które nie prowadzą swojej działalności zgodnie z prawem.

Swoista czarna lista KNF została w piątek rozszerzona o trzy firmy i pięć osób fizycznych.

Podmioty, które lepiej omijać szerokim łukiem to: Sylwia Gurka-Sobieszczańska S.G.S., Sylwester Kowalski, a także Dariusz Petridis Expensis oraz wspomniane pięć osób fizycznych.

Wszystkie wymienione wyżej podmioty działają na terenie Warszawy.

Jak podaje za KNF PAP, wobec wymienionych firm i osób zostało skierowane zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Chodzi tu o prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Wysoka kara dla Noble Funds TFI


W mijającym tygodniu KNF poinformowała również o nałożeniu dwóch kar w łącznej wysokości 10 mln zł na Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (Noble Funds TFI).

Pierwsza z kar (w wysokości 5 mln zł) jak podaje Business Insider Polska została nałożona za nieprawidłowe wykonywanie bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu Towarzystwo powierzyło zarządzanie portfelem inwestycyjnym funduszy inwestycyjnych, a także za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu.

Pozostałe 5 mln zł nałożono za naruszenie m.in. postanowień statutów  funduszy inwestycyjnych w zakresie wyceny ich aktywów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >