Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > To koniec wysokich podwyżek emerytur? Prognozy NBP stawiają sprawę jasno
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.03.2024 20:20

To koniec wysokich podwyżek emerytur? Prognozy NBP stawiają sprawę jasno

Adam Glapiński, pieniądze
Fot. KAPiF, materiały własne

1 marca odbyła się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Najprawdopodobniej były to ostatnie tak wysokie podwyżki dla Polaków. Wynika to z najnowszych prognoz, które przedstawił Narodowy Bank Polski. 

Polacy co roku mogą liczyć na podwyżki świadczeń

Świadczenia emerytalno-rentowe, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, co roku podlegają waloryzacji. Podwyżki odbywają się zawsze w marcu, a ich wysokość jest ściśle związana między innymi z poziomem inflacji. 

W tym roku świadczenia poszły w górę o 12,12 proc. Dzięki waloryzacji minimalna emerytura, renta rodzinna, renta socjalna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto.

Nie zapłacisz kartą, nie zrobisz przelewu. Koniecznie przygotuj gotówkę

Najnowsze prognozy NBP nie pozostawiają złudzeń

W ostatnich latach Polacy mogli liczyć na dwucyfrowe waloryzacje świadczeń emerytalno-rentowych, co było spowodowane szalejącą inflacją. Teraz Narodowy Bank Polski przedstawił nowe prognozy dotyczące między innymi poziomu wzrostu cen. Okazuje się, że według analityków, inflacja w tym roku będzie na poziomie 3,55 procent. Są to dobre wieści, choć taki spadek będzie wiązał się również z mniejszymi podwyżkami rent i emerytur. 

Zobacz także: To urządzenie pożera najwięcej prądu. Większość Polaków o tym nie wie

Jakie podwyżki dostaną Polacy w przyszłym roku?

Z wyliczeń “Faktu” wynika, że jeśli przewidywania analityków Narodowego Banku Polskiego się sprawdzą, to w przyszłym roku, po marcowej waloryzacji minimalna emerytura będzie wynosiła 1844,18 złotych brutto. Przykładowo, jeśli senior otrzymuje teraz emeryturę w wysokości 1836,55 zł na rękę, to 1 marca 2025 roku kwota ta wzrosłaby do 1901,72 zł na rękę. 

W obliczu takiej prognozy, pod znakiem zapytania staje również druga waloryzacja emerytur i rent. Taka podwyżka miała się bowiem odbyć, jeśli poziom inflacji przekroczy poziom 5 procent.