biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Technologie > Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV. Kolejna grupa zwolniona z opłat
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 12.03.2024 14:59

Te osoby nie muszą płacić abonamentu RTV. Kolejna grupa zwolniona z opłat

telewizor
Fot. Pexels/Karolina Grabowska

Wiemy już, że model finansowania mediów publicznych bazujący na abonamencie RTV zostanie z nami najpewniej do końca roku. To rozwiewa wcześniejsze wątpliwości co do obwiązki uiszczania opłaty, mimo że np. Telewizja Polska jest postawiona w stan likwidacji. Nie wszyscy jednak muszą płacić abonament RTV.

Zakłady pracy chronionej a abonament RTV

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” Andrzej Wyrobiec, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, w odpowiedzi przedstawił stanowisko, według którego z uiszczania abonamentu RTV zwolniona została kolejna grupa podmiotów. Chodzi o przedsiębiorstwa mające status zakładów pracy chronionej.

Sprawa dotyczy oświadczenia senatora Andrzeja Kobiaka, do którego pracodawcy zgłosili się z prośbą o pośredniczenie w sprawie interpretacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 27 sierpnia 1997 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 44). Stanowi on, że zakłady pracy chronionej, wśród których osoby niewidome, chore psychicznie, upośledzone umysłowo w stopniu znacznym lub umiarkowanym stanowią 30 proc. pracowników, są zwolnione z opłat.

TVP przeznaczyło na niego 35 mln zł. Ogromna porażka odbija się echem

Wiceminister nie ma wątpliwości

Rzecz w tym, że lista opłat, z których wskazane zakłady pracy chronionej jest obszerna i sformułowana na tyle ogólnikowo, że nie było dotąd jasne, czy wśród nich znajduje się abonament RTV. To dla przedsiębiorstw bardzo ważne m.in. z tego względu, że w przeciwieństwie do osób fizycznych firmy płacą abonament za każde urządzenie, na którym można odbierać media publiczne.

Stanowisko Andrzeja Wyrobca nie pozostawia miejsca na domysły: zakłady pracy chronionej są zwolnione z obowiązku opłacania abonamentu RTV. Według niego wykaz osób zwolnionych z płacenia nie stanowi zamkniętej listy – jego uzupełnienie stanowią ustawy szczegółowe. Wiceminister powołuje się na wyrok NSA z 29 kwietnia 2021 r., z którego wynika, że zakłady pracy chronionej są zwolnione ze wszystkich opłat publicznoprawnych poza tymi, które są wymienione w ustawie o rehabilitacji.

Koniec abonamenty RTV od 2024 r.

Przynajmniej do końca bieżącego roku zakłady pracy chronionej nie muszą więc uiszczać abonamentu RTV. Nie wiemy jeszcze jednak, jak sytuacja będzie się malować po 1 stycznia 2024 r. Wówczas model finansowania mediów publicznych ma ulec zmianie. Aktualne propozycje zakładają wprowadzenie opłaty audiowizualnej w wysokości ok. 8-9 zł, która będzie zbierana od osób w wieku 26-75 lat wraz z PIT-em lub CIT-em.

Źródło: gazetaprawna.pl

Powiązane
Stragany
Od Zakopanego, aż po Bałtyk. Nowy hit opanowuje wakacyjne stragany. Wszyscy chcą go teraz mieć
Karol Nawrocki
Nawrocki odsłania karty. Padły nazwiska składu Kancelarii Prezydenta. Polacy mogą się zdziwić
BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: