BiznesINFO.pl Polska i Świat Rz: Jest szczepionka na koronawirusa. I to nie jedna
Biznesinfo.pl

Rz: Jest szczepionka na koronawirusa. I to nie jedna

26 lutego 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Szczepionka testowana w Ameryce

Szczepionka eksperymentalna została poddana testom po szcześciu tygodniach pracy - poinformowali badacze Badacze z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna. Obecnie skuteczność tego remedium, na podstawie działania dwóch jego egzemplarzy na maksymalnie 25 ochotnikach, będą monitorować naukowcy z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. W kwietniu miałyby rozpocząć się wstępne próby - informuje medonet.pl.

Naukowcy z National Institutes of Health testują również działanie remdeseviru, leku opracowanego przeciwko wirusowi ebola. Jak dotąd osiągnął on pozytywne wyniki w testach na zwierzętach, u których stwierdzono zakażenie dwoma pokrewnymi koronawirusami. Są to SARS, odpowiedzialny za ciężki ostry zespół oddechowy oraz MERS, który wywołuje zespół niewydolności oddechowej na Bliskim Wschodzie.

Z kolei firma Vaxart z Kalifornii prowadzi badania nad doustną szczepionką, która przybrałaby formę tabletek. Dwa inne amerykańskie koncerny, LineaRx i Takis Biotech, dążą do wyprodukowania liniowej szczepionki przy wykorzystaniu reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR).

Współpraca chińsko-amerykańska warta miliony

Amerykańska firma Innovation Pharmaceuticals pracuje nad brilacydyną, lekiem ochronnym, który naśladuje zachowanie układu odpornościowego organizmu ludzkiego.

Koncern rozpoczął także współpracę z chińską firmą farmaceutyczną Beijing Advaccine Biotechnology Company w badaniach nad INO-4800. Ma to być pierwsza szczepionka przeciwko rozprzestrzeniającemu się wirusowi, na badania nad którą obie firmy otrzymały 9 milionów dolarów - podaje Rzeczpospolita.

Szczepionka z USA czy z Chin?

Chińscy badacze nie pozostają jednak w tyle i podejmują własne działania, aby opracować remedium. Xu Nanping, wiceminister nauki i techniki Chińskiej Republiki Ludowej, oznajmił, że pod koniec kwietnia chińska szczepionka ma być gotowa do przeprowadzenia prób klinicznych.

Co więcej, badania kliniczne z udziałem 70 pacjentów dowiodły skuteczności Fawilawiru, występującego przedtem w obiegu pod nazwą Fapilawiru. Dlatego też Chińska Narodowa Agencja ds. Leków zaakcepetowała stosowanie tego silnego środka przeciwwirusowego.

Innowacyjną metodę pozyskania szczepionki przeciwko wirusowi podjął koncern biotechnologiczny Clover Biopharmaceuticals z Chengdu. Przy użyciu metody Trimer-Tag naukowcy pracują nad rekombinowaną szczepionką, która ma być oparta na białku S (S-Trimer) wirusa 2019-nCoV. Ten składnik jest odpowiedzialny za połączenie się wirusa z komórką gospodarza, czego skutkiem jest infekcja - podaje Business Insider Polska.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie